Ekonomové varují: Zdražování potravin bude pokračovat

Ceny potravin letos extrémně rostly a příští rok nepřinese velkou změnu. Zdražování má podle odborníků pokračovat i v dalších měsících.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Inflace za listopad činila 16,2 procenta a velký podíl na tom měly opět i potraviny. Ty meziročně v jedenáctém měsíci vzrostly o 27,1 procenta, informuje web Kurzy. Nejvýrazněji je to viditelné u cukru, jehož cena za poslední rok vzrostla o 109,3 procenta. Výrazné zdražení postihlo také vejce (71,9 procenta) a polotučné trvanlivé mléko (52,5 procenta), uvádí server Kurzy. A i v prosinci jsou ceny potravin extrémně vysoké, jak vyplývá z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Letos zdražilo téměř vše

Od začátku roku nejvíce zdražilo máslo, u kterého se do prosince zvýšila cena za kilogram o 44 korun, píše web TN. Výrazné navýšení je viditelné také u sýru eidam, jehož kilogramová cihla stojí aktuálně o 32 korun více než v lednu. Zdražení zasáhlo také maso. Vepřová pečeně je dražší na kilogram o 21 korun, informuje dále web TN. Vyšší ceny oproti lednu jsou ale u téměř u všech potravin. Kilogram konzumního kmínového chleba stojí o devět korun více a cukr o 17 korun. Zajímavé údaje nabízí i meziroční srovnání.

iZdroj fotografie: Matěj Baťha / Creative Commons / CC BY-SA
Letos se prodraží i klasická česká snídaně. Výrazně podražilo nejen pečivo, ale i máslo

Ceny v letošním prosinci jsou nejvyšší za poslední čtyři roky. Kilogram sýru eidam zdražil od roku 2019 o téměř 73 korun na stávajících téměř 216 korun, kilogram másla pak o zhruba 71 korun. Zatímco v roce 2019 stál necelých 143 korun, dnes je to téměř 216 korun, uvádí dále web TN. Někteří lidé už se kvůli vysokým cenám potravin dostávají do nekomfortní situace a musí hledat za své oblíbené výrobky levnější náhrady. Nízkopříjmové skupiny si dokonce někdy nemohou dovolit ani základní potraviny, jak Události247 informovaly zde.

To nejhorší už zřejmě proběhlo

Ani v příštím roce ale zdražování nepoleví. „V průměru si celý ten spotřebitelský koš nejenom udrží současnou cenovou hladinu, ale ta hladina bude dál mírně narůstat,“ uvedl pro server TN ekonom Štěpán Křeček. Dobrou zprávou je, že nárůst už by neměl být tak dramatický. „Nepředpokládáme, že to bude tak skokové,“ řekl pro web TN další odborník David Marek. Na vině je řada faktorů. „Do cen budou stále promlouvat drahé energie, ale také drahé nájmy, doprava, lidské faktory,“ vysvětlila pro Českou televizi hlavní ekonomika Raiffeisenbank Helena Horská.

Zdražování v příštím roce už ohlásili například i pekaři a řezníci. V cenách výrobků se podle prezidenty Potravinářské komory ČR Dany Večerové také projeví růst nákladů na obaly, píše web ČT24. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy už nejhorší zdražování proběhlo. Přesto může situaci zhoršit v příštím roce několik faktorů. Rozhodne odraz zastropování cen energii, stabilizace cen rostlinné výroby a vývoj cen živočišné výroby, informuje web ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články