Zelenskyj ve vánočním poselství posílil v Ukrajincích naději na vítězství

U příležitosti Štědrého dne promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k obyvatelům. Jeho slova směřovala hlavně k probíhající válce.

i Zdroj fotografie: The Presidential Office of Ukraine / Creative Commons / CC-BY
                   

Ukrajinská hlava státu ve svém vánočním proslovu připomněla, že řada obyvatel stráví letošní vánoční svátky v horších podmínkách, protože čelí ruskému ostřelování. Ukrajince přesto vyzval, aby vytrvali i navzdory těžké zimě, ztrátě blízkých, výpadkům proudu a hrozbě útoků, píše web Daily Mail. Zmínil také ty, kteří stráví Vánoce v zajetí. „Pamatujte si, že si i pro ně přijdeme, vrátíme svobodu všem ukrajinským mužům a ženám,“ cituje jeho slova server ČT24. Ukrajina čelila útoku Ruska i na Štědrý den.

Církev povolila změnu

Přesto ukrajinský prezident slíbil lidem lepší zítřky. „Slzy vystřídá radost, po zoufalství bude následovat naděje a smrt přemůže život,“ cituje jeho slova web Daily Mail. Vánoční poselství Zelenského bylo zároveň spjato s výročím. Právě 24. prosince uběhlo 10 měsíců od začátku ruské invaze. Ukrajina tak vzdoruje Rusku už přes 300 dní. Tou nejúčinnější zbraní země je podle ukrajinské hlavy státu odvaha a statečnost. „Nebudeme čekat na zázrak, vlastně ho sami tvoříme,“ cituje Zelenského web ČT24.

Server Daily Mail připomíná, že pravoslavní křesťané na Ukrajině slaví Vánoce běžně 7. ledna stejně jako v Rusku. Ve snaze oddělit se od nepřítele se ale ukrajinská pravoslavná církev rozhodla povolit farnostem slavit Vánoce 25. prosince spolu s většinou západního světa. Žádný sebevražedný dron nedokáže uhasit svítání na Boží hod. Uvidíme jej i v podzemí v protileteckých krytech. Naplníme naše srdce teplem a světlem. Žádné rakety je nemohou zranit. Roztříští se o našeho ducha z oceli“ cituje ukrajinského prezidenta dále web ČT24.

Další mrtví a zranění

Zelenskyj se během Štědrého dne vyjádřil na sociálních sítích také k útoku na Cherson, během kterého 24. prosince zemřelo deset lidí a desítky byly zraněny. Ostřelování civilních cílů během svátečních dnů tvrdě odsoudil. „Nejsou to vojenská zařízení. Tohle z definice není válka. Tohle je teror, je to zabíjení za účelem zastrašování a potěšení,“ cituje Zelenského slova napsána na Telegram ČTK. Během útoku mělo být zničeno několik budov. Fotografie z místa zachytily také hořící auta a vysklená okna domů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V listopadu Ukrajinci oslavovali osvobození Chersonu, ruské ostřelování ale pokračuje dál

Jedna z raket měla podle místopředsedy krajské rady Chersonké oblasti Jurije Sobolevského dopadnout poblíž jednoho supermarketu ve středu města, píše dále ČTK. Šéf okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo z ostřelování ale obvinil ukrajinskou armádu. „Je to nechutná provokace, jejímž jasným cílem je svalit vinu na ruské ozbrojené síly,“ cituje vyjádření šéfa dosazeného Moskvou ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články