Zelenského pohádkový majetek: Ukrajinský prezident si od začátku války přišel na víc než miliardu korun

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je nejvýraznější ukrajinskou tváří války a symbolizuje odvahu tamního lidu. V soukromí si však potrpí na luxus.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinská hlava státu patří mezi velmi bohaté lidi. Čistá hodnota jeho jmění činí 596 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun), píše web Caknowledge. Za poslední 3 roky se jeho bohatství zvýšilo o 166 milionů dolarů (3,9 miliardy korun) a jen za poslední rok, tedy zhruba od začátku války, si přišel na 60 milionů dolarů (1,4 miliardy korun). Nejde přitom zdaleka jen o finance, které by získal za svoji funkci prezidenta. Jak Události247 psaly loni, plat ukrajinského prezidenta činí 780 tisíc dolarů ročně (18 milionů korun).

Původ jmění tkví v podnikatelských aktivitách z minulosti

Díky tomu je obklopen bohatstvím, o kterém by se mnoha lidem ani nesnilo. Web Caknowlede píše, že ukrajinský prezident vlastní 15 nemovitostí, 5 luxusních jacht, 3 soukromé tryskáče a také několik velmi drahých automobilů. V jeho sbírce měl jako poslední přibýt Meredes-Benz třídy G s cenovkou 370 tisíc dolarů (téměř 8 milionů korun). Jako dopravní prostředky používá Zelenskyj také například vozy Audi Q2, Jaguar XF či elektromobil Tesla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hodinky Patek Phillippe, které má mít Zelenskyj ve sbírce, patří k nejcennějším a nejluxusnějším na světě

Nepotrpí si však jen na drahé automobily, ale také na luxusní hodinky. Ty měl dostávat převážně během svého prezidentování jako dary od podnikatelů a oligarchů, uvádí web Caknnowledge. Vlastní dokonce kousek, který je dražší než jeho automobil. Jedná se o hodinky Patek Philippe v hodnotě 400 tisíc dolarů (8,5 milionu korun).

Kromě toho Zelenskyj dostává také další dary, jejichž hodnotu ani nelze vyčíslit. Jedním z nich je soška Oscara, kterou mu loni na podzim daroval herec Sean Penn. Pozlacenou sošku však ukrajinskému vůdci nedal za výkon před kamerou, ale jako „symbol víry ve vítězství“, informuje web Novinky.

Zelenskyj měl nejen hereckou kariéru

Ačkoli Zelenskyj byl před zvolením do čela Ukrajiny známý hlavně pro své povolání herce a komika, jeho pohádkové bohatství nepochází pouze z výkonů na filmovém plátně. Příjmy mu pramení hlavně ze společností, ve kterých v minulosti figuroval. Jde například o firmu Kvartal 95, která produkovala třeba seriál Sluha národa, kde Zelenskyj ztvárnil ukrajinskou hlavu státu ještě před tím, než k jeho zvolení do této funkce reálně došlo.

V minulosti se ukázalo, že ukrajinský prezident figuruje také v dalším, daleko větším byznysu. Web Investigace uvádí, v roce 2011 se svými obchodními partnery vytvořil síť offshorových firem, což vyšlo najevo díky dokumentům Pandora Papers. Firmy měl použít také k nákupu nemovitostí v centru Londýna. Nejdražší byt stál ukrajinskou hlavu státu v roce 2014 2,2 milionu liber (66 milionů korun), jak Události247 psaly loni.

I přes rozsáhlý majetek se však Zelenskyj ani zdaleka neblíží jmění ruského prezidenta. Web Blesk píše, že několik odhadů mluví o tom, že Putinův majetek může dosahovat až 200 miliard liber (asi 5 320 miliard korun). Pokud by se to potvrdilo, stal by se šéf Kremlu nejbohatším mužem světa. Oficiálně nicméně jeho plat činí jen 122 tisíc eur (necelé 3 miliony korun) ročně a vlastní pouze 2 byty, garáž a pár vozů, jak Události247 psaly na začátku dubna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články