Co všechno vlastní ukrajinský prezident Zelenskyj? Jeho obrovský majetek je předmětem spekulací

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si žije v luxusu a v jeho sbírce jsou jen ty nejvybranější kousky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O velkém bohatství ukrajinské hlavy státu informuje web Caknowledge. Od doby, kdy byl Zelenskyj v roce 2019 zvolen ukrajinským prezidentem se jeho roční příjem více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 činil 44 milionů dolarů, loni byl už 113 milionů dolarů. Z toho plat ukrajinské hlavy státu činí jen 780 tisíc dolarů ročně, píše dále web Caknowledge. Celkem činí čisté jmění Zelenského 596 milionů dolarů. Ukrajinský prezident vlastní nejen desítky nemovitostí, ale také pět jachet i tři tryskáče.

Luxusní auta i hodnotné akcie

V jeho vozovém parku je možné najít například Jaguar XF, Mercedes-Benz třídy G, Teslu model S či Audi Q2. Zelenskyj v minulosti investoval nejen do luxusních automobilů, ale také do akcií. V jeho portfoliu je možné najít taková jména jako Apple, Tesla, Meta či Microsoft. Mnoho peněz má ukrajinský prezident uložených také v luxusních hodinkách. Velkou část z nich dostal jako hlava státu od bohatých podnikatelů a oligarchů darem. Ve sbírce tak má například hodinky Patek Philippe nebo Roger Dubuis za statisíce dolarů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Luxusní jachta

Dá se navíc očekávat, že jeho jmění a hodnotné dary budou narůstat vzhledem ke zvýšení popularity za posledních sedm měsíců během ruské invaze. Oblíbený je dokonce mnohem více, než v době, kdy působil před vstupem do prezidentského úřadu jako herec a komik. Nejvíce se proslavil svým působením v televizním seriálu Sluha lidu, kde si zahrál roli prezidenta Ukrajiny. Dříve většinou hrál pro ruské filmové produkce. Vyjmenované bohatství ale není konečné.

Putin oficiálně skoro nic nemá

Část svého majetku před vítězstvím ve volbách Zelenskyj přesunul do tajné offshorové společnosti, jak informuje web Seznam Zprávy. Svůj podíl přepsal na obchodního partnera Serhije Shefira, který se o zisky dělí se Zelenského manželkou, jak vyplývá z dokumentů Pandora Papers. „Zajímavé bylo také sledovat, zda Zelenskému byly vyplaceny dividendy i poté, co se stal prezidentem. Zjistili jsme, že v okamžiku, kdy byl zvolen, tak se snažil ze všech těchto společností rychle vystoupit,“ cituje web Seznam Zprávy ukrajinskou novinářku Annu Babynetsovou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Zelenskyj není jediný státník, který se snaží své jmění skrývat v daňových rájích. Dokumenty Pandora Papers například spojují ruského prezidenta Vladimira Putina s tajným majetkem v Monaku, píše dále web Seznam Zprávy. Nikde se ale neobjevuje přímo jeho jméno. Nejde o výjimku, a proto je velmi těžké odhadnout, jakým jměním ruská hlava státu disponuje. Spekuluje se přitom o tom, že jde o jednoho z nejbohatších lidí na světě. Oficiálně přitom Putin přiznává jen byt o průměrné velikosti, garáž, tři auta a přívěs, uvádí server Seznam Zprávy.

Jaký máte názor na majetek prezidenta Zelenského?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa