„Naučte se být s Ruskem za dobře, jinak skončíte špatně,“ varuje čečenský vůdce Kadyrov. Vyhoví Západ spíš Zelenskému, nebo Rusku a jeho spojencům?

Být zadobře s Ruskem je v zájmu západních států, myslí si čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Ten zemi vykresluje jako mocnou a silnou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží na Západ vyvinout čím dál větší tlak, aby přijal další protiruské sankce. V minulém týdnu dvakrát zmínil, že by měla Evropská unie přestat plošně udělovat víza ruským občanům, jak Události247 informovaly zde. Přistoupení na tento požadavek by vyvolalo další napětí mezi západními státy a Moskvou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už upozornil, že „pokus izolovat Rusy nebo Rusko je proces, který nikam nevede“. Jeho slovům dává za pravdu i stávající situace kolem některých ruských komodit.

Obavy v mnoha směrech

Nejviditelnější problém se objevuje kolem plynu z Ruska. Přestože někteří západní představitelé na začátku ruské invaze na Ukrajinu odvážně prohlašovali, ať dojde k zastavení dodávek, nyní jsou kvůli ohrožení proudění plynu v panice. Obavy vyvolala v červenci především odstávka plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro dodávky plynu z Ruska do Evropské unie. Především Německo mělo obavy, že Rusko už kohoutky nepustí. K nejhoršímu scénáři nakonec nedošlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynovod

Evropská komise přesto připravuje krizový scénář na zimu. Ten počítá i s případným přídělovým systémem. Evropa také hledá způsoby, jak ruský plyn v budoucnu nahradit, což není zdaleka jednoduché. I proto by alespoň částečné usmíření s Ruskem mohlo strach kolem zastavení dodávek plynu uklidnit. Moskva disponuje i další důležitou surovinou pro Západ, tím je ropa. Přestože součástí šestého sankčního balíčku EU bylo také ropné embargo, některé členské státy mají výjimku. K zemím, které zatím nejsou schopny se bez ropy z Ruska obejít patří také Česko.

Putinovy hrozby

Do tuzemska proudí surovina ropovodem Družba, který postihly v posledních dnech výpadky. Dodávky byly přerušeny 4. srpna kvůli problému s ruskými platbami za přepravu ropy přes Ukrajinu. Osm dní tak do Česka ropa netekla, jak informuje ČTK. Díky rychlému obnovení by se výpadek neměl dotknout trhu s palivy. Situace v budoucnu kvůli tomu ale znejistěla. Jde o další důkaz, že špatné vztahy s Ruskem se Západu příliš nevyplácí. Na to upozorňuje i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ramzan Kadyrov

„Dnešní Rusko není Gorbačovovým svazem republik, není to Jelcinovo území postavené na převratu, dluhu a bankrotu. Je to jiné, silné a mocné Rusko a vy, západní politici, musíte přehodnotit svoji strategii,“ cituje jeho vyjádření zveřejněné na sociální síti Telegram web TN. Ramzan také připomněl Putinova slova z května, kdy uvedl, že každý, kdo se pokusí ukousnout si kus Ruska, skončí bez zubů. „Naučte se být přítelem Rusa, vaše zuby budou v bezpečí,“ uvedl čečenský vůdce, cituje ho TN.

Co si o slovech Kadyrova myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články