„Naučte se být s Ruskem za dobře, jinak skončíte špatně,“ varuje čečenský vůdce Kadyrov. Vyhoví Západ spíš Zelenskému, nebo Rusku a jeho spojencům?

Být zadobře s Ruskem je v zájmu západních států, myslí si čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Ten zemi vykresluje jako mocnou a silnou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží na Západ vyvinout čím dál větší tlak, aby přijal další protiruské sankce. V minulém týdnu dvakrát zmínil, že by měla Evropská unie přestat plošně udělovat víza ruským občanům, jak Události247 informovaly zde. Přistoupení na tento požadavek by vyvolalo další napětí mezi západními státy a Moskvou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už upozornil, že „pokus izolovat Rusy nebo Rusko je proces, který nikam nevede“. Jeho slovům dává za pravdu i stávající situace kolem některých ruských komodit.

Obavy v mnoha směrech

Nejviditelnější problém se objevuje kolem plynu z Ruska. Přestože někteří západní představitelé na začátku ruské invaze na Ukrajinu odvážně prohlašovali, ať dojde k zastavení dodávek, nyní jsou kvůli ohrožení proudění plynu v panice. Obavy vyvolala v červenci především odstávka plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro dodávky plynu z Ruska do Evropské unie. Především Německo mělo obavy, že Rusko už kohoutky nepustí. K nejhoršímu scénáři nakonec nedošlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynovod

Evropská komise přesto připravuje krizový scénář na zimu. Ten počítá i s případným přídělovým systémem. Evropa také hledá způsoby, jak ruský plyn v budoucnu nahradit, což není zdaleka jednoduché. I proto by alespoň částečné usmíření s Ruskem mohlo strach kolem zastavení dodávek plynu uklidnit. Moskva disponuje i další důležitou surovinou pro Západ, tím je ropa. Přestože součástí šestého sankčního balíčku EU bylo také ropné embargo, některé členské státy mají výjimku. K zemím, které zatím nejsou schopny se bez ropy z Ruska obejít patří také Česko.

Putinovy hrozby

Do tuzemska proudí surovina ropovodem Družba, který postihly v posledních dnech výpadky. Dodávky byly přerušeny 4. srpna kvůli problému s ruskými platbami za přepravu ropy přes Ukrajinu. Osm dní tak do Česka ropa netekla, jak informuje ČTK. Díky rychlému obnovení by se výpadek neměl dotknout trhu s palivy. Situace v budoucnu kvůli tomu ale znejistěla. Jde o další důkaz, že špatné vztahy s Ruskem se Západu příliš nevyplácí. Na to upozorňuje i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ramzan Kadyrov

„Dnešní Rusko není Gorbačovovým svazem republik, není to Jelcinovo území postavené na převratu, dluhu a bankrotu. Je to jiné, silné a mocné Rusko a vy, západní politici, musíte přehodnotit svoji strategii,“ cituje jeho vyjádření zveřejněné na sociální síti Telegram web TN. Ramzan také připomněl Putinova slova z května, kdy uvedl, že každý, kdo se pokusí ukousnout si kus Ruska, skončí bez zubů. „Naučte se být přítelem Rusa, vaše zuby budou v bezpečí,“ uvedl čečenský vůdce, cituje ho TN.

Co si o slovech Kadyrova myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů