Odhalená deska na hrobě potvrdila nejhorší možný scénář. Rodina zesnulého nevěřila svým vlastním očím

Hřbitov je považován za posvátné místo, kde lidé pochovávají své blízké. Někteří ale zjevně nemají úctu ani k zesnulým.

i Zdroj fotografie: V.odchazel / Creative Commons / CC BY
                   

Téma smrti je ve společnosti stále velmi tabuizované, přestože jde o něco, co dříve či později čeká každého, a to bez výjimky. I proto by si lidé ještě během svého života měli rozmyslet, jakým způsobem chtějí být pohřbeni. Ti, kteří preferují klasický způsob uložení těla do hrobu, si mohou například i dopředu rozmyslet, co by s sebou do rakve chtěli. Někdy jde i o překvapivé věci. Zajímavé požadavky mají často i příbuzní nebožtíků.

Cennosti za statisíce

„Dávali jsme do hrobu například telefon, bylo to přání rodiny. A samozřejmě musel být nabitý, kdyby se náhodou nebožtík probudil, aby si mohl zavolat pomoc. Lidé také nechávají dávat do rakve alkohol, obrázky či fotky,“ uvedl pro web Deník majitel pohřební služby Ivan Oračko. Nejen kuriózní předměty ukládají lidé svým nejbližším do hrobu. Často jde také o velmi hodnotné věci, čehož využívají zloději.

iZdroj fotografie: abcMedia
Rodiny často nebožtíkům dávají do hrobu jejich nejcennější věci

Vloupali se například do hrobky na hřbitově sv. Rocha v polské Lodži, informuje web Fakt. Podezření narušení hrobky nahlásila policii rodina zesnulého, která si všimla otevření hrobu a okradení mrtvoly. Zloději vzali nebožtíkovi z ruky zlaté hodinky posázené diamanty a zlatou sponu na kravatu, na které se také třpytily diamanty. Šlo o oblíbené předměty zesnulého, a proto se rodina rozhodla, že s ním zůstanou v hrobě navěky, píše dále web Fakt.

Český vykradač

Někdo ale zřejmě věděl, že bohatý obyvatel Lodže bude s cennostmi v hodnotě více než 50 tisíc zlotých (258 500 tisíc korun) pohřben a rozhodl se věci odcizit. Rodina se proto rozhodla za pomoc s identifikací pachatele vypsat odměnu ve výši 30 tisíc zlotých (zhruba 155 tisíc korun). Na stopě zločinci je také kriminální policie, která celou věc vyšetřuje. V roce 2015 řádil vykradač hrobů i v Česku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro zloděje jsou lákavé hroby, o které se nikdo nestará

Muž z Litoměřicka vyraboval v severních Čechách přes 80 hrobů, informoval web Deník. Odnášel si z nich zlaté zuby, zlaté zubní náhrady či historická vyznamenání, a proto rakve poškozoval jen v oblasti hlavy. Pro vykradače hrobů jsou velmi oblíbené bývalé Sudety, protože se tam nachází hroby, o které se dlouhé roky nikdo nestará, případně je pozůstalí navštěvují velmi zřídka, připomíná web Deník.

Slyšeli jste už někdy o podobném incidentu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články