Řidiči jsou zmateni: Nová dopravní značka s vyobrazením tanku jim dělá vrásky na čele

Znalost dopravních značek patří k základním podmínkám pro udělení řidičského oprávnění. Lidé s postupem času ale na význam některých z nich zapomínají.

i Zdroj fotografie: James F. Carter / Creative Commons / CC BY
                   

Česko je zemí dopravních značek. Mnoho z nich je umístěno na dálnicích, kde na 1267 kilometrů připadalo v roce 2020 celkem 26 702 svislých dopravních značek, píše web Logistika. Sice velkou část z nich tvoří kilometrovníky, označení mostů a exitů, ale i přesto je na českých silnicích někdy přeznačkováno. Na českých dálnicích se navíc objevilo nedávno nové značení i přímo na vozovce. Bílé šipky mají motoristům připomínat, že je třeba dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Na dálnici je přeznačkováno

„Řidiči si často při jízdě ani neuvědomují, že jsou k vozidlu před sebou příliš blízko. Chceme proto motoristům tuto situaci co nejvíce usnadnit a důležitost tohoto pravidla jim připomínat. Proto rozšiřujeme informativní značení k bezpečnému odstupu. Řidičům toto značení pomůže přímo na vozovce bezpečný odstup poznat,“ cituje web Autosalon vysvětlení ministra dopravy Martina Kupky. Nové značení se objevilo například na dálnici D1 v úseku u Velké Bíteše, na dálnici D5 u Zdib či na dálnici D48 u Nošovic.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Značka Stop-protisměr

Nejen tímto způsobem se snaží stát eliminovat možné nehody na českých dálnicích. Stále častější je také značka Stop-protisměr, jak Události247 informovaly zde. Jde o žluté pole s uvedeným nápisem, černou rukou a symbolem jednosměrné ulice. Vyskytuje se hlavně na sjezdech z dálnic, které mohou řidiči mylně považovat za nájezdy. Odborníci ale zároveň upozorňují na možná úskalí. „Problém vidím v přesycenosti svislým i vodorovným dopravním značením,“ uvedl pro Události247 ředitel Centra bezpečné jízdy LIBROS Ostrava Dalimil Frič.

Polská specifika

Nejen jejich velké množství dělá řidičům problémy, ale někdy také jejich nesrozumitelný význam. Obzvlášť v zahraničí mohou být často čeští řidiči překvapeni naprosto jiným značením. Jak informuje web AutoŽivě, V Polsku jsou specifické značky s černými symboly na žlutém poli. Vyskytnout se tam tímto způsobem může i značka tanku. Motoristé se ale nemusí jejího spatření obávat.

Přestože jsou i tyto značky zařazeny do oficiálního seznamu polského dopravního značení, jejich určení je vysoce specifické a patří pouze pro vojenská vozidla, píše dále web AutoŽivě. Slouží pro armádní stroje jako informace, že například tanky se vejdou pod most nebo pod nadjezd. Značky jsou hlavně v blízkosti polských vojenských základen, kde jsou napevno. Je možné je ale dočasně spatřit také v lokalitách, kde probíhá mezinárodní vojenské cvičení, informuje web AutoŽivě.

Přijdou vám značky pro řidiče v Česku přehledné? Dejte nám vědět vaše zkušenosti s nimi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa