4 nejdůležitější kroky při psaní rigorózní práce

Psaní závěrečné práce není nikdy jednoduché. Zabere vám to hodně času a závisí na tom, jestli na konci vysokoškolského studia získáte diplom.

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

Naštěstí stačí, když budete postupovat krok za krokem a začnete ihned po zadání téma. Hodně lidí na psaní dlouho čekají, ale není to dobrý nápad. Čím dříve začnete, tím nižší bude míra stresu, který zažijete. Soustřeďte se na čtyři základní kroky:

  • plánování a rešerše,
  • organizace a struktura práce,
  • psaní a kontrola textu,
  • úpravy a tisk.

Plánování

V první řadě si vytvořte plán. Určete si, kolik práce uděláte každý den. Najděte si zdroje, které se hodí k téma a podívejte se také na vysokoškolské práce, které již na toto téma existují. Možnosti vypracování rigorózní práce zahrnují také rešerše. Před samotným psaním musíte vědět, o čem budete psát, stanovit si časový plán a provést velmi detailní výzkum.

Organizace

Potom si vytvořte strukturu celého textu. Připravte si soubor, do kterého budete psát. Podívejte se na pravidla své školy, protože se u každé školy i fakulty trochu liší. Podle toho si musíte určit, jakou délku budou mít jednotlivé části práce. Vypracujte si také osnovu a hrubý nástřel myšlenek, které budete probírat během psaní. A dejte dohromady všechny poznámky, které máte k dispozici.

Psaní a kontrola

Až budete mít všechno připravené, pusťte se do psaní. Každou část práce vypracujte podle návrhu, který jste si již připravili. Nemusíte se zajímat o to, jestli je tato verze naprosto dokonalá. Hlavně ji musíte vypracovat. Detaily můžete doladit později. Revize a největší úpravy by měly být také součástí tohoto kroku. Proveďte revizi gramatiky, pravopisu, logiky i argumentace.

Úpravy

Nakonec vytvořte finální verzi, která bude připravená k odevzdání. Nezapomeňte během celého psaní navštěvovat svého profesora, u kterého máte práci zadanou. Zajistit tonery Brother je také klíčové. Kvalitní tisk a správná prezentace je mnohem důležitější, než si myslíte. A nakonec se také připravte na prezentaci, protože při obhajobě musíte znát každý detail svého textu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články