Nerezová ocel je materiálem, který nachází pro své skvělé vlastnosti užití napříč různými obory. Hojně se využívá ve zdravotnictví, potravinářství, ale především v oblasti stavebnictví, protože prokazatelně zlepšuje odolnost a životnost staveb a jejich příslušenství. Díky své odolnosti vůči korozi, jisté elasticitě a vysoké pevnosti její žádanost neustále roste. Jak je to, ale s jejím čištěním, pokud jsou nerezové prvky viditelné v interiéru?
Jak na čištění prvků z nerezové oceli?
Ačkoli si většina lidí pod pojmem nerezová ocel v interiéru představí především nerezové nádobí a dřezy, opomínají i vlastní vodovodní baterie, ale hlavně potrubní systémy, které jsou často viditelné v komerčních a průmyslových objektech. Někdy se s nimi můžete setkat i v bytovém sektoru, a to zejména u zrekonstruovaných loftů či jiných industriálně laděných interiérů.
Ačkoli je udáváno, že jsou tyto prvky vysoce odolné vůči poškrábání je potřeba si uvědomit, že ani korozi odolná ocel není jen jedna. V oboru potravinářství, farmacie ale třeba i v chemickém průmyslu se používá austenitická ocel.
Tento druh oceli odolává klasické korozi díky chrómu, molybdenu, mědi, křemíku a niklu. Může však obsahovat i titan, niob a dusík, aby odolala i mezikrystalové, bodové a štěrbinové korozi. Proti koroznímu praskání se pak v praxi používá fosfor, arzén, antimon a výjimečně i cín. Velkou výhodou austenitické oceli je i odolnost vůči působení řady kyselin.
Austenitická ocel tak patří ve výrobě mezi velmi oblíbené materiály, které je možné skvěle uzpůsobit účelu finálního výrobku. Roste tak poptávka po trubkách z tohoto materiálu a často dochází k výpadku v dodávkách. Důležité tak je volit spolehlivého dodavatele, který nabízí široké spektrum nerezových výrobků, takový je e-shop www.stainlesseurope.cz, o čemž se můžete sami přesvědčit.
Vyhněte se kartáčům, chemii i čističům s abrazivními částicemi
Pokud chcete, aby nerezová ocel vypadala stále jako nová, je potřeba čištění provádět pravidelně. Samotná údržba je většinou velmi jednoduchá a postačíte si s mokrým a suchým hadrem. V případě, že již na povrchu vznikly nevzhledné skvrny můžete je odstranit několika způsoby. Mastné a odolné skvrny můžete odstranit za pomoci jedlé sody, citrónu nebo octa nebo běžného přípravku na nádobí.
Vyhnout byste se měli klasickým drátěnkám, písku na nádobí, ale i profesionálním chemickým čistícím prostředkům, které mohou být na nerezový povrch příliš agresivní. Ačkoli si zachová nerezová ocel své užitné vlastnosti, může být poškozena její vysoce estetická stránka.


