Když člověk ví, co dělá, může na akciovém trhu vydělat spoustu peněz. Jenže mnoho začínajících investorů nerozumí tomu, jak trh funguje, proč akcie rostou a klesají a co by vlastně měli dělat. Než se pustíte do investování, přečtěte si základní tipy, které vám do začátku pomohou.
Akciový trh
Akcie patří mezi cenné papíry, umožňují vám získat vlastnický podíl ve vybraných obchodních společnostech. Pokud vlastníte většinu akcií, pak zpravidla máte vliv na to, jak firma funguje. Ovšem co se týká investování, lidé mnohdy získají pouze malou část. Akcie jsou rozděleny na menší podíly mezi spousty lidí.
Investoři nakupují akcie firem, u kterých lze v budoucnu předpokládat růst. Pokud se firmě daří, rostou taky vaše investice. Některé společnosti vyplácí dividendy, máte tak podíl na zisku. Pokud investujete do podniku, který zkrachuje, zmizí s ním i vaše investované finance.
Investujte rozumně
Abyste byli úspěšní, je samozřejmě důležité nakupovat vhodné akcie. To se snadno řekne, ale hůře udělá. Poznat perspektivní investici totiž mnohdy není jednoduché. Mnoho odborníků i běžných investorů sleduje, jak se firmám daří a dle toho investují. Pokud chcete investovat na vlastní pěst, je to velmi složité. Proto je nezbytné vyhradit si dostatek času na důkladnou analýzu a vzdělávání se v této oblasti. Nicméně ani to, že se firmě v posledních letech dařilo, neznamená, že bude zaručeně úspěšná i v budoucnosti.
Volba aktiva
Pokud začínáte, není dobré nakupovat individuální akcie. Nabídka je rozmanitá, vybrat to pravé je v podstatě nemožné. Na trhu je celá řada profesionálů, kteří se vyznají, mezi nimi nemáte takovou šanci na úspěch. Mnohdy za velkými výnosy navíc stojí i spousta štěstí.
Pokud hledáte způsob, jak investovat do akcií bezpečně a efektivně, nabízí se ETF – fondy obchodované na burze, případně podílové fondy. Jde o indexové fondy zahrnující více společností. Díky tomu nabízí spolehlivé výnosy v dlouhodobém horizontu.
Diverzifikované portfolio
Hlavní výhoda indexových fondů spočívá v jejich rozmanitosti. Zahrnují desítky či stovky podniků z různých odvětví. Pokud se jednomu z nich nedaří, nijak zvlášť vás to neovlivní. Jde tedy o jednoduchý způsob investování, u kterého nemusíte zdlouhavě zkoumat jednotlivé společnosti.
Volatilita
Volatilita (kolísání ceny akcií) je zcela přirozená. Začínající investory to však může značně vyděsit – jednou za čas se totiž objeví výrazná ztráta a investice se zdá zbytečná. Je důležité se na to připravit a přečkat období, kdy je hodnota aktiv nízká. Velkou chybou je v panice prodávat cenné papíry ve snaze získat alespoň nějaké finance.
Simulátor investování
Pokud se obáváte rizika spojeného s investováním, můžete si to nejprve vyzkoušet nanečisto. Existují různé simulátory, nemusíte vložit ani korunu svých úspor – jen si vyzkoušíte, jak vám to na trhu půjde. Vyhnete se tak nereálným očekáváním, seznámíte se s novým prostředím a lépe se připravíte na případné budoucí investice. Pomůže vám to také nastavit vhodný investiční plán – jak dlouho chcete spořit, jaké riziko jste ochotni tolerovat a jaká aktiva jsou pro vás atraktivní.
Pokud zjistíte, že investování do akcií není nic pro vás, můžete namísto toho investovat do zlata.
Dlouhodobé portfolio
Investování by mělo být dlouhodobým procesem. Není dobré každý den sledovat změny na trhu. Je důležité být trpělivý a spolehnout se na pasivní investování. Jednou za čas je samozřejmě vhodné zhodnotit, jak se portfoliu daří. Neměli byste ho však sledovat každý den, nebudou vás tak děsit proměnlivé ceny a případné ztráty.
Investování na akciovém trhu je spojeno se značnými riziky. Tento článek je k dispozici pouze pro informační účely. Nejedná se o investiční poradenství.