„EU si nechce zavřít vrátka k obchodování s Putinem,“ říká europoslanec Zdechovský. Další sankce proti Rusku asi nebudou

Německo ani Itálie nechtějí zastavit dodávky plynu z Ruska. Nemají je jak jinak pokrýt. Problém by to byl i pro Českou republiku.

i Zdroj fotografie: S vědomím Tomáše Zdechovského / Facebook
                   

Evropské státy připravují v pořadí už pátý balík sankcí proti Putinovu Rusku v reakci na stále probíhající agresi na Ukrajině. Ovšem tentokrát se zdá, že přijat nebude. O důvodech jsme si povídali s europoslancem a místopředsedou KDU-ČSL Tomášem Zdechovským.

Co by měl obsahovat pátý balík sankcí proti Rusku, jak to zatím odhadujete?

Nejsem si jistý, že se najde shoda na přijetí 5. balíku sankcí proti Rusku. Do této chvíle jednaly státy sedmadvacítky velmi rychle a koordinovaně, ale teď už se rozchází především v názoru na zákaz dovozu ropy a zemního plynu. Mělo by to výrazný dopad na jejich ekonomiky. Ta otázka však stojí, jestli chceme podporovat placením těchto komodit válku na Ukrajině, nebo ne. Nic víc, nic míň. Čím déle budeme otálet, tím více nevinných Ukrajinců zemře.

Ministři zahraničních věcí se na obsahu balíku neshodli. Je právě to signál, že ve čtvrtek v Bruselu nemusí vše probíhat hladce, jak už jste ostatně nastínil?

Rozhodně. Je to předzvěst, že se patrně nenajde ve čtvrtek shoda. Ministři jeli na tato jednání, aby zjistili, jaká panuje atmosféra před čtvrteční schůzí lídrů. Závěry z toho jsou celkem jasné a manévrovací prostor se tak pro země, které tlačí přísnější sankce, podstatně zúžil. Názory některých států jsou známé a je zřejmé, že ze svých postojů nesleví za žádnou cenu. Ale nepředbíhejme, jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Ať už shoda panuje nebo ne, co by podle Vás v balíku určitě mělo být a určitě by to mělo být uvedeno do praxe?

Z mého pohledu by tam měly být plošnější sankce na hospodářství Ruska. Ve čtvrtém balíku sankcí EU byl zákaz dovozu ruské a běloruské oceli, což velmi citelně zasáhlo ekonomiku Putinova režimu. Oba státy tak přijdou o 24 % výnosů z ocelářství. Dále by tam měly být další sankce na ruské banky.

Nechává si EU otevřená vrátka pro obchodování s Putinem?

Ano, nejsou určitě zavřená. Na jedné straně humanitárně, finančně a vojensky podporujeme Ukrajinu, na druhé si necháváme dovážet ropu a zemní plyn z Ruska.

Tak si vezměme dovoz ropy, jak se na to díváte, zastavit?

Posledních pár let nabádám před omezením závislosti na ruské ropě a plynu. Už dávno jsme se měli poohlédnout po jiných partnerech, jenž by nám mohli poskytovat tyto suroviny, bez kterých se v současnosti stěží obejdeme. Především tedy plyn je pro státy EU klíčový. Potřebujeme adekvátní náhradu. Válka na Ukrajině nám ukázala, že jsme tohle v EU podcenili. Na druhou stranu je po zimě, to nejhorší máme za sebou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina a Evropská unie

Takže v dovozu plynu, resp. v jeho zákazu, je nejvíce „zakopaný pes“, pokud jde o další sankce?

Tady opravdu bude největší problém. Postoj Německa nebo Itálie je zřejmý. Omezit dovoz plynu nechtějí. Nemají jak pokrýt tyto výpadky. I pro Českou republiku by to byl problém. Oceňuji diskutovaný návrh, že by Evropská komise nakoupila na příští roky zemní plyn pro členské státy.

K čemu se přikláníte Vy?

Musíme si uvědomit, že jde o lidské životy, proto bych se osobně přiklonil v této složité situaci ke zrušení dovozu obou surovin, tím bychom Ukrajině velmi pomohli. Hlavní zdroj příjmů Putina by byl v prachu. V současnosti už probíhají jednání se státy, které ropu i plyn těží. Doufám, že se podaří domluvit v blízké době rozumná spolupráce, jež zajistí spolehlivé a cenově přijatelné dodávky ropy a plynu do Evropy.  

Rusové dále na Ukrajině páchají neuvěřitelná zvěrstva, Mariupol prakticky neexistuje a tak dále. Není už konečně čas na opravdu tvrdé sankce bez pardonů a jakýchkoli úlev?

Za mě rozhodně ano. O víkendu jsem byl s Charitou Znojmo ve Lvově zavést humanitární pomoc. Viděl jsem doutnající a zničené budovy, tisíce zoufalých lidí vyhnaných ze svých domovů kvůli Putinovu běsnění. To, co jsem viděl ve Lvově, se však nevyrovná obrázkům rozbombardovaného Mariupolu. Nevím, na co chceme dále čekat.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
Mariupol

Jak by se měla EU postavit k možné čínské pomoci Rusku?

Čína vidí, co dokážou sankce západního světa a jak by mohla dopadnout i ona, kdyby se přidala na stranu Ruska. Číně oslabení Putina vyhovuje, na druhou stranu válka nikomu ekonomicky neprospívá. Pokud by Čína začala podporovat Rusko, pak musíme uvalit sankce i na ni. Každý, kdo podporuje ruskou agresi, musí vědět, že to nebudeme tolerovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články