Europoslanec Kolaja: Zvířata jsou převážena v otřesných podmínkách, na cestě dokonce rodí i mláďata

V Evropském parlamentu se projednává aktualizace pravidel pro převoz zvířat. Proč? To nám vysvětlil europoslanec Marcel Kolaja.

i Zdroj fotografie: S vědomím Marcela Kolaji / Facebook
                   

Marcel Kolaja je členem Pirátské strany je od roku 2010. V roce 2019 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. Do letošního roku působil jako místopředseda Evropského parlamentu. Aktuálně zde zastává pozici kvestora.

Proč voláte pro aktualizaci pravidel pro převoz zvířat? 

Pravidla pro převoz zvířat jsou na evropské úrovni zastaralá, 17 let se totiž nezměnila. Pravidla jsou nejasná a prokazatelně dochází k jejich porušování, chybějí totiž funkční systémy kontrol. Evropská komise teď nařízení z roku 2003 aktualizuje. Evropský parlament tak dává doporučení o podmínkách, které by v nových pravidlech neměly chybět. 

V jakých podmínkách jsou zvířata převážena? 

Zvířata jsou často převážena ve velkém mrazu nebo naopak horku, a to třeba až deset hodin, bez vody a ve stísněných podmínkách. Zároveň nejsou na úrovni Evropské unie harmonizována pravidla, která by zakázala například převoz zvířat, která právě čekají mláďata. Hospodářská zvířata se od nás ale dovážejí i do třetích zemí. Nesmí se opakovat situace, kdy například v roce 2018, byly české krávy převáženy do Turecka v rozpáleném kamionu. Podle neziskové organizace Společnost pro zvířata strávilo 57 krav v kamionu celkem 10 dní.

iZdroj fotografie: Pixabay
Převoz zvířat

Jak je možné, že to dosud nikdo neřešil? Co zvířata dnes při převozu prožívají? 

Kromě samotné cesty ale mohou nastat problémy i při samotné vykládce a nakládce zvířat, které probíhají bez odborného dohledu a může tak docházet ke zraněním. I to by se mělo změnit. Bylo zde ale spoustu občanských iniciativ, petic a aktivistických hnutí, které na problém upozorňovaly. Jejich kampaně rozhodně napomohly tomu, aby se Komise revizí pravidel konečně začala zabývat.

Najde se širší dohoda na změně pravidel? 

Podle výsledků hlasování v parlamentním výboru očekávám, že Parlament zprávu podpoří. Bude ale záležet na tom, na jak přísných podmínkách se shodneme. My například navrhujeme, aby zvířata byla převážena maximálně 8 hodin v kuse.

iZdroj fotografie: Pixabay
Převoz zvířat

Co by změna znamenala pro ty, kteří takto zvířata převáží, co by museli zajistit nebo změnit? 

Piráti navrhují, aby zvířata byla převážena pouze v teplotách od +5 ºC do +30 ºC. Nově by u nakládání i vykládání zvířat měl být přítomen také veterinář. Do nového nařízení chceme zahrnout rovněž pravidla pro domácí mazlíčky nebo převoz ryb. Nové požadavky by měly splňovat jak evropské země, tak třetí země, do kterých se zvířata dováží. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články