Ekonomka Kubelková: Inflace může být kvůli válce několik měsíců velmi vysoká, možná vyšší než v lednu

Mezi Ruskem a Ukrajinou vypukl vojenský konflikt, který se promítne i do mnoha dalších oblastí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karin Kubelkové
                   

Karina Kubelková je hlavní analytičkou a vedoucí oddělení analýz Hospodářské komory České republiky. Pro portál Udalosti247 promluvila o tom, jak se v České republice, vzhledem ke konfliktu na Ukrajině, může vyvíjet inflace, a zda současná situace může přinést i další ekonomické problémy.

Konflikt na Ukrajině ovlivňuje i tuzemskou ekonomiku. Jak se promítne do inflace, která je už tak vysoká?

Nerada bych plašila nebo strašila. Případné sankce nebudou automaticky přenášeny do inflace, protože dodavatelský řetězec to jistým způsobem tlumí. Každopádně v predikcích ze začátku roku jsme čekali, že se inflace dostane v polovině roku pod kontrolu. Teď ale hrozí, že bude více měsíců podobná jako v lednu.

Může tedy nastat situace, že inflace půjde ještě nahoru?

Nevíme, jak dlouho to bude trvat, jak se to bude vyvíjet, takovou věšteckou kouli nemám. Není třeba plašit, že inflace bude dlouhodobě dvoumístná nebo že bude překračovat vysoko deset procent. Z Ukrajiny dovážíme důležité komodity, ale není to něco, co by paralyzovalo českou ekonomiku. Záleží na ruské protireakci proti navrženým sankcím, což zásadně ovlivní další vývoj.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Inflace

Dostanou se do problémů i podnikatelé, kteří obchodovali s Ruskem, případně Ukrajinou?

Podnikatelé, kteří podnikali s Ruskem a Ukrajinou, věděli, že se v posledních letech nejedná o stabilní oblasti. Brali na sebe riziko, že by mohlo dojít k nějakému vyostření situace. To jsou věci, které se daly předvídat, a se kterými podnikatelé většinou počítali, takže si dávali do smluv doložky o cenách nebo dodávkách.

Myslíte si, že vzhledem k napjaté situaci můžeme čekat další růst cen energií?

Reakce trhu bývá po těchto událostech rychlá a prudká, každá nová zpráva má potenciál udělat paniku, ale v průběhu dnů nebo týdnů se stabilizuje. Ceny ropy jsou velmi volatilní, jedná se o nejhorší artikl na predikování. Z výkyvu, který teď nastal, bych se neodvážila usuzovat, že to tak i zůstane. Záleží, za jak dlouho se situace nějakým způsobem stabilizuje.

Může současný konflikt přinést České republice i nějaké další ekonomické problémy, o kterých se příliš nemluví?

Česká republika je v řadě oborů velmi závislá na Ukrajincích. Firmy proto mají obavu z odchodu ukrajinských zaměstnanců domů, i když to se ještě nepotvrzuje. Na druhou stranu, příliv uprchlíků z Ukrajiny ještě neznamená příliv kvalitní pracovní síly. Když k nám přijdou senioři nebo děti, tak to není nic, co by pomohlo českým firmám. Je otázka, jak se to bude vyvíjet dál.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pracovní síla

Neustále se hovoří o systému SWIFT. Co by pro Rusko znamenalo, kdyby z něj vypadlo?

Sníží to komfort ruských firem, ale i jejich zahraničních obchodních partnerů. Ale mohou použít i jiný systém, nebude se tedy jednat o zastavení mezinárodního platebního styku. Zkušenost je každopádně taková, že se nejedná jen o kosmetickou úpravu, sankce to může být poměrně výrazná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články