Boj s omikronem pokračuje. „Jedeme na hranici možností,“ říká praktická doktorka Bezdíčková

Až stovka telefonátů a e-mailů denně, papírování, očkování a léčba pacientů – tak nyní vypadají pracovní dny praktických lékařů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco v nemocnicích končí díky lehčímu průběhu covidu jen relativně malé množství lidí, praktici léčí stovky tisíc nakažených. Lékaři upozorňují na naléhavost situace a volají po zjednodušení administrativy a lepší spolupráci s hygienickými stanicemi. Potvrzuje to i členka výboru Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP MUDr. Ludmila Bezdíčková.

Jak praktičtí lékaři zvládají nápor nakažených variantou omikron?

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Zvládají, ale se zaťatými zuby. Pracujeme často až na hranici našich možností, často i z domova. V ordinaci denně vidím minimálně 20 pacientů fyzicky, v nejvytíženější dny až 50. Další, zhruba stejný počet konzultací je distančních. Prevence a odložitelné dispenzární kontroly často musíme přesouvat.

Někteří lidé občas tvrdí, že praktici léčí „po telefonu“ a že nechtějí, aby za nimi pacienti fyzicky chodili. Může se toto v některých případech opravdu stávat?

Individuální selhání nelze vyloučit, stejně jako je tomu i v jiných oborech. Troufám si říct, že drtivá většina praktických lékařů pracuje na dvou a více frontách, jak už jsem říkala. Již od listopadu 2020 máme k dispozici doporučené postupy, jak naší odborné společnosti, tak i společností úzce s námi spolupracujícími, které jasně definují, které pacienty a kdy je nutné vyšetřit fyzicky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Administrativa u lékaře

Předpokládám, že lékaři neberou ohledy na to, zda je pacient očkovaný nebo ne?

Jistě ne v přístupu k pacientovi, tedy v otázce, zda vyšetřit v ordinaci, či ne. Obecně, respektujeme lékařskou etiku a vyšetřujeme i léčíme všechny bez rozdílu.

Pacienti vám určitě také telefonují, píší maily. Stíháte jim odpovídat, je to vůbec ve vašich silách?

Snažím se stíhat, je to velmi náročné. Nezbytné je třídit e-maily na ty, kde je třeba odpovědět rychle, eventuálně volat pacientovi a ty, které lze vyřešit s určitým odkladem. Pomáhají i další elektronické aplikace.

Je jasno například ve vydávání neschopenek? Kdo má chodit do práce, kdo ne…

Formálně existují určitá pravidla, o vystavení z důvodu nemoci vždy rozhoduje lékař. Nicméně covid-19 je jiný v tom, že vystavujeme neschopenky i lidem bez příznaků onemocnění, kteří mají pozitivní PCR test. V době vzestupu počtu nakažených je taková administrativní zátěž opravdu těžko zvladatelná. Problémem potom může být, dovolat se těm, kteří jsou opravdu nemocní a potřebují konzultovat svůj zdravotní stav.

iZdroj fotografie: Pixabay
Návštěva u lékaře

Komunikuje s vámi Ministerstvo zdravotnictví?

Za sebe a dosavadní práci jako konzultanta našich odb. Společností (SPL a SVL) mohu říci, že ano, i když je to někdy náročné. Zejména realizovat navrhovaná řešení tak, aby vyhovovala všem zúčastněný stranám. Je třeba dělat mnoho kompromisů a ty potom vysvětlovat.

Když jsme u komunikace, byla lepší s panem Vojtěchem, resp. za vlád hnutí ANO a ČSSD, nebo je to lepší nyní?

Myslím, že v průběhu pandemie se komunikace celkově zlepšovala, netroufám si takto globálně hodnotit. Jistě je i nadále mnoho co vylepšovat.

Máte možnost probírat jednotlivé případy s hygienickými stanicemi?

Za sebe a svou ordinaci mohu říci, že mám. Ale je to spíše díky nadstandardním vztahům. Z komunikace s kolegy vím, že to tak v mnoha okresech nefunguje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články