Poslanec Radek Vondráček: Putin se chce vrátit k zákonům džungle

Ruskou invazi na Ukrajině zhodnotil i poslanec Radek Vondráček (ANO), který se těší, až se ve Sněmovně budou opět řešit méně důležité věci.

i Zdroj fotografie: S vědomím Radka Vondráčka / Facebook
                   

To podle poslance hnutí ANO Radka Vondráčka znamená ruská invaze na Ukrajinu. Povídali jsme si však i o tom, proč už se zase těší na hádky ve Sněmovně.

Mění se ve světle událostí na Ukrajině pohled na Rusko coby obchodního, strategického, ale vlastně jakéhokoli partnera?

Invaze ruské armády na Ukrajinu změnila úplně vše. Vnitřně to cítím tak, že se otřásly základy uspořádání světa tak, jak fungoval od konce druhé světové války, a zejména posledních 30 let. A to jsem si vědom, že jsme žili i ve studené válce.

Jaká slova byste tedy měl pro agresi Vladimira Putina?

Je to úplně něco jiného. Jde o pokus o návrat k zákonům džungle, to jest zákonů silnějšího.

Jaké sankce by byly podle Vás vůči Rusku adekvátní?

Ten pohled se postupně mění. Tvrdí realisté jsou si vědomi toho, že odstřižení Ruska, které je pro energetickou situaci v Evropě zásadní, bude mít obrovský dopad na život všech Evropanů.

iZdroj fotografie: President of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinští uprchlíci

Je podle Vás možné, aby do konfliktu vstoupily síly NATO?

Všichni máme trauma a obavy z toho, že by se nějakým způsobem opakoval rok 1914 a svět by se ocitl na prahu třetí světové války. Představitelé jednotlivých států jsou si vědomi toho, že nasazením vojsk NATO bychom se dostali na samou hranu. Uvidíme, co přinesou nejbližší dny.

V Rusku se konají demonstrace proti válce, myslíte, že to může nějak významně otřást s veřejným míněním? Protože podpora Putina je v Rusku obrovská…

Obávám se toho, že mezinárodní tlak může paradoxně ještě Putinovu podporu posílit a Rusové se ještě více semknou. Nedokážu si vlastně představit, k jakým informacím má obyčejný Rus přístup. Iluze si žádné nedělám. Koneckonců i u nás už byl omezen zcela svobodný přístup k informacím a omezeny některé informační servery. To je spíše něco na samostatný rozhovor. A tohle si v Rusku vynásobte, řekněme stokrát.

Lidé protestující v Rusku asi mají obrovskou odvahu, souhlasíte?

Určitě! Protestovat v této době v Rusku za mír, znamená velkou odvahu. Ke změně veřejného mínění jsem ale skeptický.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Vy jste jako opozice prohlásili, že českou vládu podporujete v krocích, které směrem k rusko-ukrajinskému konfliktu podnikne. Znamená to, že spory jsou zapomenuty a že taková událost spojí opozici s vládou?

Jsme političtí protivníci. Máme na svět jiné názory a přístup k řešení problému občanů České republiky. Když se ale objeví něco tak strašného jako válka, v podstatě nedaleko nás a v kulturně spřízněné zemi, tak jsou najednou všechny spory malicherné a není na ně místo a čas.

Těšíte se, až se zase začnete ve Sněmovně hádat, protože to bude znamenat…

…mír na Ukrajině a nebudou umírat lidé. Ano, s trochou nadsázky se opravdu dá říct, že těším na to, až se mezi sebou budeme hádat, jako vždycky. Protože ty naše parlamentní hádky jsou mnohem milejší než to, co se právě děje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články