Krize na Ukrajině dopadá na akciové trhy. Ekonom Křeček vysvětluje, co nejvíce zdražuje a kdo může naopak vydělat

Celý svět s napětím sleduje dění na Ukrajině. Ruská agrese otřásá i trhy.

i Zdroj fotografie: S vědomím Štěpána Křečka / Linkedin
                   

Výrobci zbraní si spokojeně mnou ruce. Nejsou jediní, kdo mohou na současné situaci vydělat. Více vysvětluje v rozhovoru ekonom BHS Štěpán Křeček.

Jaké dopady má ruská agrese na Ukrajině na trzích?

Vyhrocení bezpečnostní situace ve východní Evropě má na trhy hmatatelné dopady. Vydělat se dá na energetických a zemědělských komoditách či drahých kovech. Naopak riziková aktiva jako akcie či kryptoměny zažívají masivní výprodej. 

Ceny jakých komodit rostou nejvíce?

Cena ropy se dostala na své sedmileté maximum a atakuje hranice 100 dolarů za barel. Lze očekávat i prudký nárůst ceny zemního plynu, elektřiny, uhlí a dalších komodit, kterých by mohlo být nedostatek kvůli případnému narušení dodávek z Ruska do Evropy. Rovněž narůstají ceny zemědělských komodit jako jsou pšenice, kukuřice, rýže či sója.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Kde je situace nejhorší?

Akciové trhy zažívají výplach a dochází k poklesu indexů po celém světě. Nejvíce jsou zasaženy evropské akcie. Mimořádně hluboký propad zažil ruský akciový index RTS, který za posledních 5 dní ztratil 26 procent své hodnoty. Aktuálně se obchoduje na úrovni z přelomu října a listopadu 2020.

Může současná situace vůbec někomu prospět?

Zatímco většina akciových titulů klesá, některým společnostem by současná napjatá situace kolem Ukrajiny opravdu mohla prospět. Například výrobci zbraní, či firmy zaměřené na kybernetickou bezpečnost zřejmě budou evidovat zvýšenou poptávku po svých produktech. Situace může hrát do karet i některým ropným a energetickým společnostem či producentům potravin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rubl

Jak reagují investoři?

Začínají se z rizikových aktiv stahovat do bezpečných přístavů. Mezi které patří drahé kovy jako jsou zlato, stříbro či v letošním roce populární palladium.

Co měny, co česká koruna?

Bouřlivá situace může uškodit menším měnám na rozvíjejících se trzích. Do tohoto ranku patří i naše koruna. Hlavní pohyb na měnovém trhu se však zatím odehrává na rublu, který výrazně oslabuje vůči dolaru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články