„Z Airbnb se stává brutální hotelový provoz bez pravidel,” říká zastupitelka Prahy 1. Podle ní nejvíce sousedy trápí hluk a ztráta soukromí

Ubytování prostřednictvím služby Airbnb trápí nejen centrum Prahy, ale i další místa napříč celou republikou. S řešením chce přijít také předseda Pirátů Ivan Bartoš.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zákon, který obcím umožní efektivně regulovat poskytování krátkodobého ubytování přes Airbnb, připraví ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Po regulaci této ubytovací služby dlouhodobě volá také Bronislava Sitár Baboráková, která je členkou zastupitelstva Prahy 1, a zároveň předsedkyní Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života. Jedná se o byznys bez vstupní bariéry. Naše zákony jsou z doby, kdy Airbnb ještě neexistovalo, takže je to náročně vymahatelné. To by se mělo změnit,” řekla pro Události247.  

Věříte, že návrh ministra Bartoše projde?  

S návrhem nového zákona přišel už senátor Hilšer, taky ČSSD. Je tady i novelizace živnostenského zákona, s níž přišla paní doktorka Marvanová, ovšem která byla asi dva roky ve sněmovně bez velkého zájmu. Nyní by ale měla jít na řadu aktuálně ve sněmovně, čemuž pomáhá Patrik Nacher, který prosadil její předřazení. Pod sebe si to vzal pan ministr Bartoš a vypadá to, že by všechno mohlo projít zrychleně. Nedokážu si totiž představit, jak dlouho by vznikal nový zákon, pokud by novelizace padla.

V čem by měla novelizace spočívat?  

Stojí a padá na udělení pravomoci obcím. U nás v Praze by se jednalo o magistrát, který by určoval pravidla. Bavíme se však o věcech, které ještě nejsou dané, jako je počet lidí v jedné jednotce na metr čtvereční, nebo počet dní, na které je možné ubytování poskytnout.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Airbnb

Myslíte, že by ve vybraných lokalitách mělo dojít k úplnému zrušení ubytování přes Airbnb?  

Pro lidi, kteří byty nepronajímají, ale bydlí v okolí, je to zbožné přání. Kdyby byla třeba nějaká licence na základě pravidel, která by mohla být odebrána, tak by to mohlo fungovat. Ale nevím, jestli je něco takového ve hře. Z pohledu vlastnického práva nejde někomu říkat, co má dělat. Ale podle Listiny základních práv a svobod by nějaká pravidla být měla, aby lidé mohli v klidu spát a normálně vstávat do práce.  

Jaké jsou největší problémy, které lidi v souvislosti s Airbnb trápí?  

Je tady hluk, naprostá ztráta soukromí a bezpečí. Bojí se starší lidé i rodiče, kteří nechtějí pouštět holky ven. Jezdí k nám opilí chlapi na rozlučky se svobodou. Na našem dvoře se během léta protočí s kufry i osmdesát lidí v pár dnech, stává se z toho brutální hotelový provoz bez pravidel. Jsou tady zvratky, vajgly, není to nic příjemného.  

Jedná se jen o problémy centra Prahy, nebo celé republiky?  

Jedná se o celosvětový problém. Ovšem od Krakova, přes Barcelonu, Berlín, Paříž, Vídeň, nebo Lisabon až po Amsterdam se snaží dělat pravidla, ale my stále pokulháváme. Není to jen Praha, ale i další místa, třeba Český Krumlov, Brno nebo Boží Dar. Třeba v Krkonoších vznikají celé nové bytové domy, které jsou skoupeny jen pro podnikání. Obcím kvůli tomu pak utíkají peníze. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Airbnb aplikace

Co všechno by se tedy mělo změnit?  

V rámci výboru jsme se snažili prosadit, aby byli dobře informováni policisté. Zřídili jsme proto speciální policejní linku a lidé teď ví, kam volat. Nejdůležitější je mít přehled, ovšem u nás v republice často nevíme, kdo kde a co pronajímá. Taky se musí nastavit mantinely a podmínky, aby si obce mohly říct, jaká konkrétní pravidla chtějí, aby skloubili bydlící, podnikatele i turisty. Zároveň je důležité, aby bylo vše vymahatelné. Vezměte si, že dnes je v jednom bytě klidně osm až šestnáct lidí. To je hodně hlučná ubytovna, když se loučí se svobodou do čtyř hodin do rána. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články