1. ledna to všechno začne: Obchodní řetězce nás oberou o spoustu peněz

Ceny potravin jsou v posledním roce velkým tématem. Ačkoli nyní vláda slibuje zlepšení, mnozí jsou k věci skeptičtí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Mnozí Češi jsou již ze setrvalého zdražování zoufalí. Inflace vyhnala nejen ceny potravin do závratných výšin a lidé už často musí šetřit i na těch nejzákladnějších surovinách. Vládní ministři spolu s obchodníky však slibují, že od 1. ledna začne zlevňování potravin, uvádí server Eurozprávy. Zda k tomu skutečně dojde, anebo nás obchodní řetězce díky své prozíravosti oberou o spoustu peněz, se však teprve ukáže.

Změna DPH má řetězce přimět ceny potravin snížit

Od nového roku má v rámci konsolidačního balíčku dojít ke změnám DPH. Namísto tří sazeb budou už jen dvě, konkrétně 12 a 21 procent, upozornily již dříve Události247. A právě do nižší, 12procentní sazby budou spadat i potraviny. Přesunou se tam z 15procentní sazby, doplňuje web Seznam Zprávy. Asi každého napadne, že nižší zdanění by mělo logicky přinést pokles celkové ceny. Nic však není jisté a stát se může klidně i to, že obchodníci si namastí hlavně své kapsy a ve výsledku tak oberou jak stát, tak české občany.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Zda se ceny potravin skutečně sníží je otázka za milion

Mnozí odborníci berou příslib levnějších potravin s velkou rezervou. Například ekonom Vít Hradil upozorňuje na složitost reálného vymáhání slibů u obchodníků, píše web CNN Prima News. Podobně skeptická je ke slibům obchodníků i ekonomka Ilona Švihlíková. „Pro ně se nabízí říct: ‚My to DPH samozřejmě promítneme‘ a pak to změnit na: ‚No, my jsme to DPH promítli, ale ona se zvýšila světová cena hnojiv,“ řekla pro server CNN Prima News.

Nižší daně jako marketing?

I tak podle serveru CNN Prima News může celá věc skončit. Obchodní řetězce totiž snadno mohou využít snížení DPH k marketingovým účelům. Není nic snazšího než z defacto povinného zlevnění udělat lákavou akční nabídku pro zákazníky.

Nižší sazba zřejmě potraviny nezlevní. Někteří dodavatelé totiž přijdou o dotace, a ty si budou chtít kompenzovat

V neposlední řadě je zde pak ještě jeden důvod k obavám, že ke kýženému poklesu cen nedojde. Jak již dříve informovaly Události247, dalším úsporným opatřením v rámci konsolidace veřejných financí má být totiž snížení zemědělských dotací, jež pobírají mnozí potravinářští producenti. Dá se tak očekávat, že výrobci si budou chtít tento fakt kompenzovat. A řetězce tím pádem výsledné ceny nesníží.

Věříte, že ceny potravin půjdou skutečně dolů? Napište nám, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články