Vláda nám už 1. ledna 2024 sáhne do peněženek a vezme si peníze. Že nebudeme mít na zaplacení ani základních věcí nikoho nezajímá

Čechy čeká od příštího roku mnoho nemilých změn. Důvodem jsou úsporná opatření, z nichž mnohá by měla začít platit již od ledna.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nejnovější verze návrhu státního rozpočtu počítá se schodkem 252 miliard korun. A to rozhodně není málo, obzvlášť když předešlé roky byl deficit dokonce i vyšší. Ve snaze zabránit dalšímu enormnímu zadlužování proto politici na jaře představili konsolidační balíček, jak informovaly Události247. Skrze úsporná opatření tak už od 1. ledna 2024 vláda ve velkém sáhne do peněženek Čechů a vezme si jejich peníze. A to, že kvůli tomu někteří dost možná nebudou mít ani na zaplacení základních věcí, evidentně nikoho nezajímá.

Dražší pivo, palivové dřevo i kadeřníci

Na to vše se budou muset Češi připravit kvůli změnám v sazbách DPH. Ty mají být od nového roku pouze 2, tedy 12 a 21 procent. Naštěstí zde není důvod pouze k zoufalství. Zatímco zmíněné věci jako je pivo či dřevo na topení se přesunou do vyšší sazby a skokově proto zdraží, jiné oblasti naopak zlevní. Konkrétně budou nižší sazby DPH třeba na potraviny, noviny a časopisy, léky nebo vodné a stočné.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Vláda v boji se zadlužováním přišla s konsolidačním balíčkem, který dopadne na všechny obyvatele země

Kde už se naopak jedná o jednoznačné zdražení bez dalších pozitiv jsou například změny v cenách dálničních známek. Roční známka bude namísto 1 500 korun stát hned 2 300 korun, což je více než 50procentní zdražení. Cena pak stoupne také třeba u tabáku či alkoholu, u kterých se zvedne spotřební daň.

Vláda rozhodla, že porostou i další daně

Třeba daň pro právnické osoby nebo daň z nemovitosti, která by měla vzrůst asi o 1,8násobek. Zároveň, některé daňové výjimky čeká snížení. A to může mít na mnohé obyvatele větší dopady, než se na první pohled zdá. Týká se to totiž také daně na manželku či manžela, což byla sleva, kterou využívalo mnoho Čechů. Nově ji však budou moci uplatnit pouze na manžela či manželku, který pečuje o dítě do 3 let.

Konec stravování v práci: O tomhle se mlčí, zasáhne nás to přitom všechny

Další výhody se pak vláda rozhodla rovnou zrušit. Patří mezi ne třeba školkovné nebo sleva na dani na studenta. Skončí pak také nutná spoluúčast zaměstnanců na financování svých stravovacích benefitů jako jsou třeba stravenky, o čemž informovaly Události247. Zdá se tak, že vláda se se svými občany skutečně příliš nemaže. A že aktuálně panuje ekonomická krize a mnozí lidé už nyní třou bídu s nouzí evidentně nikoho nezajímá.

Zdroj: Deník, Novinky

Co si o konsolidačním balíčku vlády myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články