1 litr nafty či benzínu bude nově stát 75 Kč. Na nové ceny pohonných hmot nejsou Češi připraveni. Brzy je to naprosto zruinuje

Budoucnost mnoha motoristů je nejistá. Některé obzvlášť černé scénáře mluví o enormním zdražení pohonných hmot, které by mělo nastat již za 3 roky.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Ačkoli elektromobilů a dalších aut na alternativní pohon v Česku pomalu ale jistě přibývá, i tak zde stále naprostá většina lidí jezdí vozy na naftu či benzín. V budoucnu se však mnozí z nich nejspíš za pohonné hmoty nedoplatí. Podle odhadů by totiž mohl litr benzínu či nafty již za pár let rapidně zdražit, což by mnohé mohlo finančně zruinovat.

Důvodem zdražení mají být emisní povolenky

O nových emisních povolenkách ETS2, které schválila Evropská unie, psaly Události247 již dříve. Podle původních propočtů měly tyto povolenky, které se od roku 2027 mají vztahovat nově také na paliva pro auta, litr benzínu a nafty zdražit v průměru o 2,50 koruny. To má přispět k rychlejšímu přechodu na elektromobilitu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Budoucnost dopravy má patřit elektromobilitě

Objevují se však predikce, že zdražení pohonných hmot bude daleko markantnější. Podle ekonoma Vladimíra Pikory by si Češi již za 2 roky mohli za litr benzínu připlatit až 11,75 koruny. A litr nafty by pak mohl zdražit dokonce o 13,25 koruny, jak napsal ve svém textu na webu Kurzy.

Litr benzínu a nafty za 75 korun může být realitou

Podle některých odhadů by mohlo být zvýšení ceny paliva dokonce ještě vyšší. Například ze závěrů německé studie vyplývá, že ceny benzínu a nafty by se po zdražení mohly dostat až na částky okolo 75 korun za litr, jak pro web CNN Prima News řekl ekonom Lukáš Kovanda. To by mohlo způsobit obrovské rozdíly mezi těmi, kteří budou vlastnit elektromobily a těmi, kteří stále budou jezdit auty na klasické spalovací motory.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Jezdit autem na benzín či naftu bude v budoucnu možná jen pro bohaté

Výsledná cena paliv se každopádně bude odvíjet od cen samotných povolenek. Podle původního návrhu by měla být cena 1 povolenky asi 45 eur, píše web Echo24. Vzhledem k tomu, že se očekává daleko vyšší zájem o povolenky, však pravděpodobně bude částka daleko vyšší. Systém totiž funguje tak, že rostoucí poptávka žene nahoru i výslednou cenu. A to skutečně výrazně. Například Christian Flachsland z berlínské Hertie School uvedl, že odhaduje cenu okolo 100 až 300 eur za 1 povolenku, cituje jeho slova server Echo24.

Obáváte se zdražení pohonných hmot? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články