Uniklo, o kolik zdraží nafta a benzín. Řízení auta bude nově jen pro bohaté Čechy. Ceny budou brutální

Vypadá to, že se blíží razantní zdražení pohonných hmot. Lidé, kteří budou mít auto na naftu či benzín, se nejspíš nedoplatí.

i Zdroj fotografie: Mariordo Mario Roberto Duran Ortiz/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ceny pohonných hmot jsou jako na houpačce. Například cena nafty se loni během pár měsíců dostala z 31 korun za litr na 40 korun, což je skoro třetinový nárůst, vyplývá z webu Kurzy. Podobné skoky má za sebou i benzín – jeho cena se pohybovala v rozmezí od 36 do 40 korun za litr, stojí dále na webu Kurzy. Aktuálně sice ceny mají sestupnou tendenci. Vypadá to však, že v budoucnu opět nastane jejich prudký růst.

Aktuální pokles cen je pouze dočasný

Již na konci loňského roku Události247 psaly o tom, že podle mnohých ekonomů by letošní ceny pohonných hmot mohly ty loňské pokořit. A první vlaštovku tohoto zdražení mohli Češi pozorovat již v jarních měsících. Jak v dubnu informovaly Události247, benzín se prodával v průměru za částku okolo 40 korun za litr, nafta pak stála jen o necelou korunu méně.  

Zjistilo se, kolik budeme v roce 2024 platit za benzín a naftu. Ani to nechtějte vědět, pumpaři nás doslova sedřou z kůže

V poslední době sice nastalo mírné zklidnění. Jak píše web Novinky, již přes měsíc ceny pohonných hmot klesají. Do budoucna lze však očekávat spíše opačný vývoj. Jak pro web Garáž připomněl analytik Purple Trading Petr Lajsek, pomalu nastává léto a s ním i vyšší poptávka po pohonných hmotách, která cenu žene nahoru. To je však jen začátek. V příštích letech nejspíš nastane ještě daleko větší nárůst cen. Vliv na to budou mít nové emisní povolenky, které schválila Evropská unie.

Benzín a nafta zdraží o několik korun za litr

Podle informací serveru Autosalon by zdražení mělo nastat kvůli nově schváleným emisním povolenkám ETS2. Ty totiž mají od roku 2027 zahrnovat také paliva pro motorová vozidla. To má urychlit přechod na zelené zdroje energie. Protože přechod na obnovitelné zdroje je ale pomalejší, než se čekalo, bude podle všeho poptávka po povolenkách vyšší, což našponuje jejich cenu. Systém totiž funguje tak, že čím vyšší je poptávka, tím vyšší je cena.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ceny pohonných hmot nejspíš v budoucnu výrazně vzrostou

A o kolik tedy cena pohonných hmot vzroste? Jak dále píše web Autosalon, benzín a nafta by kvůli novým povolenkám měly zdražit až o 2,50 koruny za litr. Když se k tomu pak připočte ještě DPH, mohlo by od roku 2027 celkové zvýšení ceny dosáhnout až 3 koruny za litr paliva.

Některé odhady však mluví ještě o daleko razantnějším zdražení. Podle ekonoma Vladimíra Pikory by mohl v Česku v krajním případě benzín zdražit až o 11,75 koruny za litr. A nafta dokonce o 13,25 koruny za litr, jak napsal ve svém komentáři na webu Kurzy. Je tak možné, že to spolu s dalším zdražováním způsobí, že řízení auta už bude spíše pro bohaté a jen tak někdo si dlouhé vyjížďky vlastním vozem nebude moci dovolit.

Máte obavu z rostoucí ceny nafty a benzínu? A uvažujete kvůli tomu o koupi elektromobilu? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články