1 litr nafty za bezmála 100 Kč? Lidé už mají nenažraných benzínek plné zuby a začínají to řešit po svém

Změny cen pohonných hmot byly v Česku v posledních letech turbulentní. Některé částky, které za benzin a naftu čerpací stanice požadovaly, už byly pro řidiče přes čáru.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Na to, že výkyvy cen pohonných hmot byly v posledních letech mnohdy skutečně obrovské, si už čeští řidiči zvykli. Na co si ale nezvyknou asi nikdy je zdražování, které benzin a naftu s železnou pravidelností potkává. Za některé faktory ovlivňující ceny paliv jako byla pandemie covidu nebo válka na Ukrajině čerpací stanice nemohou. Jindy ale růst cen ovlivňují sami prodejci, což se řidičům nelíbí. A tak když se na stojanech objeví cena bezmála 100 Kč za 1 litr nafty, někteří lidé už začnou situaci řešit po svém, protože mají nenažraných benzínek plné zuby.

Trojciferná částka už byla moc

Příkladem toho, kdy to čerpací stanice skutečně už přehnala, byla situace z jara loňského roku. Benzinka MOL tehdy pohonné hmoty prodávala za skutečně nevídané částky. Zatímco benzin Natural 95 stál 95,80 koruny za litr, nafta dokonce 104,60 koruny za litr, připomíná web Hospodářské noviny. Naší redakci Události247 se loni podařilo na stojanech najít cenu přes 80 korun za litr, konkrétně na benzínce Eurooil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny pohonných hmot se často výrazně liší podle toho, v jaké zemi člověk tankuje

Firma sice celou záležitost označila za technické pochybení a poškozeným zákazníkům slíbila nápravu. „Nezapomeňte nám poslat foto účtenky a kontaktní telefon. Po obdržení těchto informací Vám zpětně vyplatíme rozdíl oproti správné ceně,“ cituje vyjádření MOL web Hospodářské noviny. I přesto však mnoho řidičů bylo oprávněně rozčilených a příště si dost možná raději vyberou jinou benzinovou stanici.

Ceny půjdou v létě opět nahoru

Aktuálně se ceny benzinu pohybují okolo 37 korun za litr, naftu pak lze pořídit kolem 32 korun za litr. To jsou oproti loňským číslům velmi pozitivní hodnoty. Loni touto dobou se totiž cena benzinu i nafty pohybovala kolem 48 korun za litr, jak lze zjistit na webu Kurzy. Letošní čísla na totemech čerpacích stanic se v porovnání s tím zdají být přímo pohádkově nízká. To se však brzy může změnit. Jak Události247 informovaly, v létě mohou jít ceny opět nahoru.

Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru

Cestování autem, které má řada Čechů v oblibě, se tak lidem může pěkně prodražit. Není se proto čemu divit, že mnozí řidiči přechází na alternativní možnosti dopravy. Zejména ve velkých městech se z ekonomického hlediska vyplatí využívání hromadné dopravy, sídelných aut či se na kratší vzdálenosti přesouvat na kole. Pro ty, kteří si život bez auta neumí představit jsou zde pak vozidla s alternativními pohonnými systémy, jako jsou elektromobily či vozy na plyn, které mohou nabídnout úspory v dlouhodobém horizontu.

Jako vysokou cenu byste ještě byli ochotni zaplatit za benzin a naftu? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články