Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru

Motoristé se v posledních měsících radovali z přijatelných čísel na stojanech čerpacích stanic. Tomu je ale konec.

i Zdroj fotografie: Rama / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Web Aktuálně informuje, že ceny pohonných hmot jdou po 4 měsících opět nahoru. Zatím zdražování není nijak dramatické, nelze však vyloučit, že v dalších týdnech a měsících cena stoupne rapidněji. Aktuálně se benzin Natural 95 v Česku prodává průměrně za 36,67 koruny za litr, což je o 15 haléřů více než v minulém týdnu. Cena nafty roste pomaleji. Za poslední týden zdražila jen o 2 haléře na průměrných 31,06 koruny za litr, uvádí web Aktuálně. To ale rozhodně není strop, na kterém se ceny zastaví a třeba cesta na letní dovolenou se tak Čechům prodraží.

Odborníci očekávají další růst, a to hlavně u benzinu

Někteří ale zároveň upozorňují na to, že z krátkodobého hlediska mohou pohonné hmoty ještě dokonce na chvíli zlevnit. Ropa Brent totiž v uplynulých dvou týdnech zlevnila v dolarovém vyjádření o více než pět procent. I když efekt jejího zlevnění tlumí vůči dolaru oslabující koruna, i v korunovém vyjádření – tedy po zohlednění kurzového vývoje – ropa zlevňuje. O 3,6 procenta v uplynulých dvou týdnech,“ vysvětlil pro web Novinky ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj se tento vliv na totemech čerpacích stanic v Česku teprve projeví.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Aktuálně jsou nejlevnější paliva v Jihočeském kraji, naopak nejvíce za pohonné hmoty zaplatí motoristé v Praze

Vzápětí ale může ke zdražení opět dojít, protože kartel OPEC na summitu ve Vídni může rozhodnout o dalších škrtech v těžbě ropy. „V takovém případě by mohla cena ropy citelněji vzrůst, a tím pádem také cena pohonných hmot v ČR,“ uvedl pro web Novinky Kovanda. Trend růstu cen má nastat i kvůli blížícímu se létu, kdy se poptávka po palivech zvyšuje. Na druhou stranu by se ceny neměly dostat na úroveň loňského roku. V červnu 2022 stál litr benzinu Natural 95 až o 10 korun více a nafta byla dražší dokonce o více než 15 korun, připomínají Novinky.

Vyšší ceny paliv mohou prodražit dovolenou

Mnoho Čechů se v letních měsících plánuje vydat automobilem k moři. Například cesta z Prahy do chorvatského Splitu je dlouhá zhruba tisíc kilometrů. To u vozu se spotřebou 6,5 litru na 100 kilometrů při ceně 32 korun za litr nafty vyjde zhruba na 2 tisíce korun. Celkově tedy cesta tam i zpět bude stát 4 tisíce korun. Nutné je nicméně počítat také s dálničními poplatky. Web Auto Trip píše, že známky a mýtná z Prahy do Splitu vyjdou dohromady v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku na zhruba 2 150 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny pohonných hmot mohou mít při dlouhých cestách na letní dovolené výrazný vliv na celkovou cenu dovolené

Podle expertů se proto cesta k moři autem vyplatí hlavně rodinám s dětmi. Pokud se však k Jadranu chystá jednotlivec či pár, za úvahu stojí cesta vlakem nebo autobusem. Web Newstream píše, že takové spojení vyjde zhruba na tisíc korun na osobu. Naopak nejdražším způsobem, jak se do Chorvatska dopravit, je letadlo. Letenka z Prahy do Dubrovníku vyjde v průměru na 4 tisíce korun. Na druhou stranu se tímto způsobem dá ušetřit mnoho času.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články