18 369 Kč od státu poputuje do kapes jedné věkové skupiny. Známe všechny podmínky pro získání příspěvku

Na jednorázový příspěvek od státu dosahující výše téměř 20 tisíc korun dosáhnou jen někteří lidé.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Příspěvek od státu před odchodem do důchodu? I to je možné. Pokud byste si ale mysleli, že se to odehrává v Česku, pletete se. Jde čistě o polské občany. Ukážeme si ale, jaké podobné výhody mohou někteří lidé čerpat v tuzemsku. V tomto a příštím roce mají někteří Poláci právo na jednorázovou dávku od státu. Ženy od 55 let a muži od 60 let. Psal o tom web Dziennik Gazeta Prawna. O podobných příspěvcích od státu informujeme na Událostech247 pravidelně.

Pro koho je příspěvek určen

Pro získání zmíněného příspěvku museli žadatelé vykonávat práci učitele. Mohlo ovšem jít jak o mateřské školy, základní školy, veřejné i soukromé, tak i instituce pro celoživotní vzdělávání, vzdělávací centra pro mládež, socioterapeutická centra pro mládež a další podobná zařízení.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Na pohádkový předdůchodový příspěvek dosáhne pouze úzká skupina polských občanů

Poláci, kteří splňují výše uvedené podmínky, mají nárok na zmíněný příspěvek. Nejde ovšem o všechny podmínky. Důležitou podmínkou je i věková skupina. Například ženy musí být starší 55 let, zatímco muži 60 let. Další podmínkou je minimálně 30 let praxe v oboru, z toho alespoň 20 let vyučování minimálně s takzvaným polovičním úvazkem. Konkrétní výše příspěvku se liší od délky praxe a věku samotného žadatele. V průměru si ale polští učitelé přijdou v tomto předdůchodovém příspěvku na příjemných 3500 PLN, tedy momentálně v přepočtu na 18 369 Kč.

V Česku nic podobného není. Je tu ale něco jiného

Podle našich informací není žádný podobný předdůchodový příspěvek pro české učitele momentálně na stole. Tuzemší pedagogové ale mají i jiné možnosti, jak si polepšit. Například server Deník v květnu letošního roku napsal o vskutku zajímavé příležitosti.

iZdroj fotografie: Pavel Šebesta / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé školy nabízí učitelům opravdu štědré náborové bonusy

Karlovarský kraj se totiž rozhodl učitelům nabídnout jako nástupní bonus neuvěřitelných 400 000 Kč. Podle státu je totiž především v tomto kraji velký nedostatek učitelů. Podobně je tomu v Ústeckém kraji, kde mohou učitelé získat nástupní bonus 200 tisíc korun. Některé školy nenabízí jako náborový benefit finanční odměnu, ale rovnou služební byt. Podle Deníku se jedná o školy v Olomouckém kraji, konkrétně v Jeseníku, Supíkovicích a Javorníku.

Co si o zmíněných benefitech pro učitele myslíte vy? Přijdou vám jako dostatečné? Podělte se s námi o váš názor

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články