2 roky vězení za jedinou jízdu autem: Čechům hrozí na silnicích velké problémy. Policie s nimi nebude mít slitování

Podzimní a zimní měsíce s sebou nesou řadu nástrah, na které si musí dát řidiči pozor.

i Zdroj fotografie: Jan Kameníček / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O nebezpečí na silnicích a dálnicích píšeme na Událostech247 relativně pravidelně. Posledně jsme vás například informovali o nových dopravních značkách, které se na silnicích objeví už začátkem příštího roku. Nejenom na ty si musí dát řidiči pozor.

Nebezpečí na silnicích

Každoročně přináší podzim a zima řidičům na silnicích nové výzvy. Mimo dobře známých a častých zhoršených podmínek, které mohou lidem způsobit nečekaný smyk vozidla, jsou tu i další věci, na které musí dát lidé za volantem pozor. Jde například o spadané listí, mlhy, kaluže a sníženou viditelnost. Je tu ovšem ještě jedna hrozba, o které se tolik nemluví.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Na řidiče číhají během podzimních a zimních měsíců různé problémy

Jde o srážku s divokou zvěří, zejména s divokými prasaty. Podle webu Autobible jsou právě říjen a listopad z hlediska statistik nejrizikovější měsíce, co se týče kolizí s divokými prasaty. Nejčastěji však cestu řidičům podle webu zkříží srnci. V případě srážky se zvěří je nutné okamžitě o situaci informovat policii. Strážníci ve většině případů v těchto situacích spolupracují s myslivci. Za jejich pomoci zvěř ze silnice odklidí, dodává Autobible.

Těmto řidičům může hrozit i dvouleté vězení

Jakékoli manipulace se sraženou zvěří může být pro ostatní značně riziková a ještě k tomu nezákonná. Odvézt si přejeté zvíře s sebou je nezákonné a může být policií vyhodnoceno jako pytláctví. Za to přitom může lidem hrozit až dvouleté vězení, doplňuje web. Autobible, který vychází ze statik pojišťovny Uniqa, dále píše, že narůst srážek se zvěří je i kvůli tomu, že zvířata se čím dál častěji pohybují v blízkosti osídlených oblastí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě srážky se zvěří byste měli neprodleně kontaktovat policii

Roční nárůst incidentů je podle pojišťovny někde mezi 8 až 12 procenty. Nejvíce srážek se odehrává v středních Čechách a na Vysočině. V Praze se nejčastěji incidenty odehrávají poblíž zalesněných oblastí, doplňuje web. Neúmyslné škody způsobené střetem se zvěří by mělo řidičům pokrývat havarijní pojištění. Jak jsme ovšem psali, v žádném případě byste v už tak nepříjemné situaci neměli jakkoliv se zvířetem manipulovat. Celá situace se pro vás totiž může rázem o poznání zhoršit.

Zažili jste někdy srážku se zvěří? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články