Nové dopravní značky v Česku od 1. ledna 2024: Co znamenají a jak budou vypadat? Kdo je nebude znát, s tím se policie nebude párat

Od ledna 2024 by měly na silnicích začít platit nové dopravní značky. Řidiči se někdy nevyznají ani v těch starých.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policie ve snaze zvýšit bezpečnost na silnicích zavádí také nové dopravní značky. Už dříve jsme na Událostech247 informovali například o velmi důležité značce Stop-protisměr, protože někteří řidiči stále najíždí na dálnici ze špatných nájezdů a mohou tak zapříčinit velmi nebezpečné dopravní situace. Většinou se to týká spíš starších šoférů, kteří už nemusí mít takovou koncentraci. Teď se však chystají další novinky.

Některé značky zcela změní vzhled

Od začátku roku 2024 by se měli řidiči na silnicích setkat s novými značkami. U některých vybraných stávajících dojde k jejich vzhledové nebo významové úpravě. Upozornil na to web Garáž. Jednou z novinek bude například sdílená zóna. Tato značka s kódovým označením IZ 10a označuje oblast, kde kromě obecných pravidel provozu na pozemních komunikacích platí zvláštní pravidla pro provoz ve sdílené zóně. Značka IZ 10b naopak hlásí konec této sdílené zóny. Pro všechny druhy dopravy by měla platit maximální rychlost 20 km/h.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy ČR
Dopravní značky Sdílená zóna a Konec sdílené zóny

Značka IP 13f, pojmenovaná jako Parkoviště P+D, označuje místo, které je určeno pro parkování vozidel, jejichž řidiči odtud poté pokračují v jízdě jako cestující v jiném vozidle v rámci spolujízdy, popisuje web Elektrické vozy. Nová bude i značka IL 15, což je Servisní místo pro sanitaci hygienických zařízení obytných vozidel. To znamená vypouštění šedé vody nebo čištění chemických toalet. K této značce je navíc přidán i nový symbol s evidenčním číslem 407.

Kde můžete své znalosti otestovat

Změny se dočkala značka IP 32, známá také jako Bezpečný odstup. Vypadá trochu jinak, protože je na ní jedno auto navíc. Ve spojení s příslušnou vodorovnou dopravní značkou Bezpečný odstup informuje o bezpečném odstupu mezi jedoucími vozidly. Dvě šipky mezi dvěma za sebou jedoucími vozidly označují minimální bezpečný odstup na dané pozemní komunikaci při nejvyšší dovolené rychlosti za běžných podmínek, píše dále web Garáž.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Sami řidiči přiznávají, že některé dopravní značky jim nejsou vůbec známy

Významově upravená informativní značka IS 20 se jmenuje Návěst pro cyklisty a informuje o směru a čísle cyklistické trasy, o jejím průběhu v místě křížení nebo křižovatky a podobně. Úpravy se dočkal také symbol číslo 211, který označuje elektromobil. Nyní je to piktogram ukazující motorové vozidlo, navíc z tohoto vozu vykukuje na nové značce zásuvka.

Musím se přiznat, že mě kolikrát ani nenapadá, co by některé značky mohly znamenat,“ přiznal se Událostem247 řidič Jiří Březina z Břeclavi. Pokud byste si chtěli znalost značek procvičit, můžete to zkusit třeba na webu Bezpečné cesty.

Co si o nových značkách myslíte vy? Přijdou vám užitečné? O váš názor se s námi podělte v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články