207 000 Kč. Přesně tolik získáte za tuhle malou nenápadnou minci. Máte ji v peněžence?

Mince jsou oblíbeným sběratelským artiklem a některé obzvlášť vzácné kusy tak mohou mít vskutku nebývale vysokou hodnotu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Dříve bývaly běžnou součástí života lidí, dnes se z nich stávají vysoce ceněné artikly, za které se sběratelé neostýchají zaplatit i statisíce korun. Řeč je o mincích, a to jak těch historických, tak třeba těch s chybnou ražbou, což platidlu rovněž může zvýšit sběratelskou hodnotu. Kouzelné na tom je, že v peněžence či třeba na půdě může mít takový poklad v podstatě každý.

Pokud najdete tyto mince, máte vyhráno

Příkladem skutečně hodnotného kousku je 10grošová mince z Polské lidové republiky z roku 1973. Za tuto minci totiž v nedávné aukci sběratel zaplatil včetně všech poplatků neuvěřitelných 38 940 zlotých, píše polský web Money. Ano, čtete správně. Kdo by náhodou tuto malou nenápadnou minci měl, může za ni získat v přepočtu přes 207 tisíc korun.

Mince vyražená v roce 2023 má obrovskou hodnotu. Máte ji v peněžence? Neplaťte s ní, dostanete za ni balík

Za vysokou cenou mince stojí především klíčový detail. Chybí jí totiž značka mincovny, což je neobvyklá vada, vysvětluje server InteriaBiznes. Pokud však lidé najdou minci ze stejné doby bez zmíněné vady, i tak si jejím prodejem mohou přijít na pěkné jmění. Podle webu InteriaBiznes se mince v hodnotě 10 grošů z totožného roku před pár lety prodala za 29 900 tisíc zlotých, tedy bezmála 160 tisíc korun.

A vydělat mohou Poláci i v případě, že objeví letos vyraženou minci, konkrétně v hodnotě 5 zlotých. Ta má totiž na sobě kvůli špatné ražbě hned několik chyb, kvůli čemuž za ni sběratelé neváhají zaplatit i tisíce korun, jak nedávno informovaly Události247.

Hodnotnou minci mohou najít i Češi

Události247 například psaly o 100 let starém pětihaléři, který se v minulosti podařilo vydražit za více než půl milionu korun. To však zdaleka není co do finanční hodnoty ten nejcennější kousek. Web Deník třeba píše o desetidukátu z pražské mincovny pocházejícího ze začátku 17. století. Ten loni v dražbě sběratel koupil za více než 10 milionů korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bohatství se dá najít také v peněžence. Některé mince totiž mají kvůli odlišnosti vysokou hodnotu

A na solidní přivýdělek, i když v podstatně nižších řádech si mohou lidé přijít i při nálezu dnes stále platných mincí starých třeba jen pár desítek let. Například za desetikorunu vyraženou v roce 2000 lze získat až 8 tisíc korun. Důvodem je speciální ražba, která na minci je, a to hned ve 2 motivech. „Jeden z nich zpodobňuje milénium a nazývá se Orloj, ten je běžný. Pokud by ale čtenář narazil na klasickou desetikorunu se vzorem Petrov, tak již může počítat i s cenou několika tisíc korun,“ cituje web Deník specialistu Romana Veselého z AUREA Numismatika.

Našli jste někdy starou minci, která by měla vysokou cenu? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články