Mince vyražená v roce 2023 má obrovskou hodnotu. Máte ji v peněžence? Neplaťte s ní, dostanete za ni balík

Řada z nás si nechává mince bokem pro případ, že je budeme potřebovat na zaplacení parkování a dalších drobností. S některými byste ale platit určitě neměli.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Zmíněná mince má hodnotu mnohonásobně vyšší, než je její nominální hodnota. Nejde navíc o žádnou starou minci. Vyražená byla letos, tedy v roce 2023. Všechny informace přinesl polský online tvůrce vystupující pod pseudonymem Zakapior PRL. Na svém YouTube kanále se zabývá hlavně sbíráním mincí a jejich zhodnocením.

Mince má hned několik chyb

Na začátku svého video Zakapiorl uvedl, že je to úžasná a zároveň nejvyhledávanější mince roku 2023. Lidé prý ale podle serveru Fakt jeho fascinaci nerozumí a na sociálních sítích hojně diskutují o tom, že nechápou, proč je mince tak drahá. To ve svém videu ovšem také objasňuje.

Nejenom zmíněná online diskuze, ale i video zapříčinilo, že o polskou minci v hodnotě 5 PLN z roku 2023 mají najednou lidé obrovský zájem. Nemusíte být přitom zrovna velkým expertem, abyste poznali, že se liší od těch ostatních. Špatné ražení totiž zapříčinilo, že má mince chyby na lícové a rubové straně. Kruh s orlem by navíc měl být zcela zlatý, ale není, jak je vidět na přiloženém videu. Nominální hodnota samotné mince je v přepočtu zhruba 25 Kč.

Další chyby na minci

Chyba je dále i na straně se samotnou hodnotou mince, kde zlatá barva mírně přesahuje, informuje dále server Fakt. Je navíc o trochu lehčí než normální mince v hodnotě 5 PLN. A teď k tomu důležitému, kolik že vlastně stojí? Tvůrce videa odhadl, že to může být klidně až 500 PLN, což je v přepočtu přes 2600 korun. Vzhledem k hodnotě mince se jedná o poměrně obrovskou hodnotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polské zloté má ve svých peněženkách řada Čechů. Někteří z nich totiž počítají s tím, že je využijí na příštím levném nákupu

Ačkoliv si můžete říkat, že jsou vám podobné informace o polských mincích k ničemu, opak může být pravdou. Řada Čechů totiž pravidelně jezdí do Polska na nákupy, jak jsme ostatně na Událostech247 informovali nedávno v souvislosti s nákupem levných pohonných hmot. Pokud tam tedy jezdíte i vy, a ponechali jste si letos nějaké ty polské zloté v peněžence, měli byste si pro jistotu zkontrolovat, zda vzácnou minci nemáte v peněžence zrovna vy.

Máte v peněžence polské zloté? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články