4 miliony Čechů musí do 31. května zaplatit novou daň. Kdo státu včas neodvede peníze, dostane mastnou pokutu

Majitelům nemovitostí zbývá už jen pár dnů na zaplacení daně nebo první splátky, pokud daň přesáhla pět tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vláda v rámci konsolidačního balíčku zavedla celou řadu reforem. Jejich cílem má být ozdravení veřejných financí, tedy zlepšení rovnováhy mezi příjmovou a výdajovou stránkou. Bohužel, velká část změn, ke kterým kvůli tomu došlo, Čechy moc nepotěšila. Jedná se totiž o nepopulární kroky, mezi něž patří třeba i zvýšená daň z nemovitosti.

Můžete zaplatit ve splátkách

Uvedená daň totiž vzrostla skutečně razantně. Jak od nás víte, v průměru se zvýšila o 80 procent, tedy skoro na dvojnásobek. Lidé tak státu musí zaplatit o stovky až tisíce korun víc než loni. Čas, do kdy musí Češi tuto daň zaplatit, se přitom rychle krátí. V případech, kdy daň není vyšší než 5 tisíc korun, ji musí lidé zaplatit nejpozději do 31. května. Pokud je poplatek vyšší než tato částka, pak ho mohou Češi zaplatit nadvakrát.

Miliony Čechů musí v květnu 2024 zaplatit novou brutální daň. Stát vám nadiktuje, kolik mu zaplatíte. Tohle nás položí

První splátku musí uhradit do 31. května, druhou pak do 30. listopadu. Ty, kteří tak včas neučiní, však mohou čekat tučné sankce. Pokud by se stalo, že daň zapomenete zaplatit do 1. června, finanční úřad většinou pár dnů počká. Musíte ovšem tuto daň zaplatit do konce prvního červnového týdne. Pokud se s platbou zpozdíte déle, úřad vám vyměří penále, které může být až 300 tisíc korun, jak Události247 upozornily už dříve.

Daň je letos daleko vyšší

Daň z nemovitosti pode webu Blesk každý rok platí asi 4,2 milionu lidí a firem. Představu o výši daně si můžete udělat pomocí online kalkulačky, kterou najdete například na webu Měšec. Nejprve je nutné zvolit, o jaký typ stavby nebo pozemku se jedná. Pokud žijete v zahraničí, můžete zaplatit daň z nemovitých věcí bezhotovostně bankovním převodem. Nesmíte však zapomenout, že číslo účtu příslušného finančního úřadu, pod jehož území dané nemovitosti spadají, musíte uvést v mezinárodním kódu IBAN.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Letos se platí daleko vyšší poplatek

My jsme na podzim náš domek teprve dostavěli, takže letos jsme to platili poprvé, takže nevím, o kolik by to bylo více než loni. Dělalo to okolo 1400 korun,“ řekla Událostem247 paní Romana. V průměru se daň z nemovitosti letos zvýšila na 1,8 násobek, píše web Seznam Zprávy. Zatímco loni tak majitelé pražského bytu o velikosti 70 metrů čtverečných platili na této dani 1700 korun, letos už to bude zhruba 2500 korun.

Musíte platit daň z nemovitosti i vy? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články