Miliony Čechů musí v květnu 2024 zaplatit novou brutální daň. Stát vám nadiktuje, kolik mu zaplatíte. Tohle nás položí

Taky se vám zdá, že státu pořád jen platíme nějaké poplatky? Do konce května musí navíc řada lidí v Česku zaplatit daň.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Každý, kdo v roce 2023 nabyl koupí, darováním nebo zděděním do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku, musel podat daňové přiznání z nemovitých věcí do 31. ledna 2024. Tam mu spočítají, kolik je potřeba zaplatit a domů pošlou složenku s danou částkou, jak Události247 upozornily. Daň z nemovitosti je majetkovou daní, kterou upravuje zákon o dani z nemovitých věcí.

Daň z nemovitosti – je potřeba si hlídat termíny

Víte od nás, že daň z nemovitostí musí být zaplacena do 31. května. Pokud však daň z nemovitých věcí přesáhne 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. Splatnost první splátky je 31. května a splatnost druhé potom 1. prosince. Pokud by se stalo, že daň zapomenete zaplatit do 1. června, finanční úřad většinou pár dnů počká. Musíte ovšem tuto daň zaplatit do konce prvního červnového týdne. Pokud se s platbou zpozdíte déle, úřad vám vyměří penále, které může být až 300 tisíc korun.

Pozor: Vlastníte jednu z těchto věcí? Nově za to musíte v roce 2024 státu platit peníze. Kdo to neudělá, ten dostane obří pokutu

Do 15. března 2024 bylo možné se u svého správce daně přihlásit k zasílání údajů pro placení daně e-mailem. Osobám, které tak učinily, tedy platební údaje a nově vyměřená daň dorazí právě touto cestou. Platební údaje budou zaslány na e-mail do první poloviny května, radí web Finance. Pokud se poplatník přihlásil k placení daně službou SIPO, nemusí se o nic starat. Daňová povinnost i změna výše daně bude provedena automaticky, a to v souladu s podmínkami České pošty.

Na co je dobré dávat pozor

Finanční správa složenky s platebními údaji pro platbu daně z nemovitostí začne rozesílat postupně od 24. dubna až do první poloviny května. Nejpozději by měly dorazit do 22. května. Daň z nemovitosti pode webu Blesk každý rok platí asi 4,2 milionu lidí a firem. Představu o výši daně si můžete udělat pomocí online kalkulačky, kterou naleznete například na webu Měšec. Nejprve je nutné zvolit, o jaký typ stavby nebo pozemku se jedná.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Daň z nemovitosti letos musí zaplatit miliony Čechů

O tohle se naštěstí stará moje manželka, která zároveň pracuje jako účetní, takže tomu na rozdíl ode mě rozumí,“ říká pan Pavel. Pokud žijete v zahraničí, můžete zaplatit daň z nemovitých věcí bezhotovostně bankovním převodem. Nesmíte však zapomenout, že číslo účtu příslušného finančního úřadu, pod jehož území dané nemovitosti spadají, musíte uvést v mezinárodním kódu IBAN, dodává web Finance.

Musíte letos platit daň z nemovitosti i vy? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články