7 000 000 Kč měsíční vyúčtování za energie: Dodavatelé se už dočista pomátli. Lidé zuří, kde na to asi máme vzít peníze?

Děsíte se, až vám dodavatel pošle souhrnné vyúčtování za energie? Možná, že po vás bude chtít peníze neprávem.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

To, že energie se letos značně zdraží se ví již delší dobu. Události247 již na konci loňského roku informovaly o tom, že výrazně vzrostou například ceny elektřiny. Naplno však tento fakt vyplyne na povrch často až při vyúčtování, kdy dodavatelé energií po lidech chtějí mnohdy skutečně šílené částky. Někteří Češi se tak nestačí divit a říkají si, že se snad dodavatelé už dočista pomátli. Spousta z nich na vysoké nedoplatky totiž nemá ani peníze.

Vyúčtování za energie se vyplatí prověřovat

Energie sice zdražují, avšak vše má své meze. Ne každá částka, kterou si dodavatel naúčtuje musí být reálně správná. Jak totiž upozorňuje web ČT24, někteří poskytovatelé energií porušují částku dohodnutou ve smlouvě a účtují spotřebitelům vyšší ceny, než bylo stanoveno. Jen za loňský rok takto Energetický regulační úřad řešil více než 600 sporů.

iZdroj fotografie: Dmitry G/ Creative Commons / CC-BY-SA
Někdy může být chyba ve výpočtu spotřeby a tedy i finální částky na straně dodavatele

Je tedy důležité si vše důkladně prostudovat a zjistit, zda údaje a částky sedí. Zkontrolovat by si lidé měli zejména to, zda částka odpovídá množství spotřebované energie respektive ceně dohodnuté ve smlouvě. Dále si lidé mohou snadno ověřit, kolik již dodavateli zaplatili a kolik tedy má činit přeplatek či nedoplatek. „Je zapotřebí podívat se na to, kolik jsme zaplatili za elektřinu celkem, vedle toho vidíme, kolik jsme zaplatili na zálohách a výsledkem toho je nějaký přeplatek nebo nedoplatek,“ uvedl pro server ČT24 Lukáš Kaňok z projektu Kalkulátor.cz.

O jak velké částky se jedná?

Chyby dodavatelů mohou být skutečně zásadní. A co víc, tento problém se zdaleka netýká jen Česka. Web iDnes například píše o příběhu z Velké Británie. Tam majiteli rekreačního centra v Cornwallu dodavatel za jedno měsíční vyúčtování určil šílenou částku 250 tisíc liber, což je v přepočtu na českou měnu asi 7 milionů korun. A co víc, nic netušícímu majiteli částku automaticky strhli z jeho účtu.

Nemalé, i když ne takto zásadní chyby se však dějí i v Česku. Server TN například loni informoval o příběhu 80leté seniorky, které dodavatel za energie naúčtoval 50tisícový nedoplatek. Realita přitom byla úplně opačná. „Když se prověřila celá ta spotřeba, tak ve finále se jí ještě 1 900 vracelo,“ citoval web TN specialistu na služby v energetice Jiřího Tůmu. Pokud tedy i vám přijde nezvykle vysoký nedoplatek, vše si raději důkladně prověřte. Možná, že nakonec žádné peníze platit nebudete.

Stalo se vám někdy, že vám dodavatel energií vyúčtování špatně spočítal? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články