Ceny elektřiny 2024: Nedoplatíme se. Kdo si nenašetří dostatek peněz, ten bude klepat kosu

Zima je za rohem a většina lidí již zahájila topnou sezonu. Na povrch se ale neustále derou další změny, které nejspíš způsobí citelné zdražení energií.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Že letošní zima nejspíš opět nebude úplně snadná, alespoň co se týče cen energií, mnozí lidé tuší. Nyní se však začínají rýsovat konkrétní obrysy toho, jak ceny elektřiny zhruba budou vypadat. A řada lidí dost možná s hrůzou zjišťuje, že se nedoplatí. Kdo si tak nenašetří dostatek peněz, ten bude nejspíš v nadcházejících měsících klepat kosu.

Státní úřad chystá na lidi pěkný podraz

Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž plánuje zvýšit regulovanou složku ceny elektřiny. A to rozhodně ne málo. Podle webu E15 by se měla tato část ceny elektrické energie zvýšit asi o 70 procent, což je skutečně razantní růst. V konečném důsledku by pak tento krok mohl znamenat „zdražení elektřiny až o zhruba 1 400 korun včetně DPH“, dodává server TN.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Češi si za elektřinu letos opět připlatí víc, než by chtěli

Zdražení navíc nepocítí jen spotřebitelé, ale i dodavatelé energie, píše web TN. Mnozí jsou přitom již ve fázi dokončování ceníků pro nadcházející sezónu. Kvůli aktuálnímu turbulentnímu vývoji však s jejich vydáním ještě raději čekají. „Jelikož návrh ERÚ je čerstvá záležitost, tak tyto změny se ještě neprojevily do ceníků pro příští rok. Ceníky budeme vydávat na konci listopadu,“ uvedl například pro web TN marketingový ředitel Lama Energy Jakub Tobiáš.

Mnohým už jde dost možná ze všech poplatků a ceníků hlava kolem. Připomeňme si proto, co vlastně regulovaná složka energie znamená. Jedná se o část z celkové ceny, která v sobě zahrnuje „služby, jež zajistí přenos elektřiny z elektrárny až do vaší zásuvky“, vysvětluje web Srovnej to. Konkrétně jde například o platbu za jistič, distribuci nebo povinný poplatek za obnovitelné zdroje energie.

Ceny elektřiny porostou i z jiných důvodů

Jak totiž informovaly Události247, od začátku příštího roku lidé budou znovu muset platit již zmíněný poplatek za obnovitelné zdroje energie. Zatímco loni tento poplatek za lidi kvůli energetické krizi platil stát, letos už si budou muset poradit sami. Zdražení přitom kvůli tomu může být v souhrnu celkových výdajů za elektřinu v řádech tisíců korun.

Víme, kolik budeme od 1. ledna 2024 platit za energie. Chcete to vědět? Není to hezké

A do třetice si pak Češi za energie připlatí také kvůli dalšímu vládnímu rozhodnutí, o němž rovněž psaly Události247. Jedná se o zrušení několikamilionové dotace, prostřednictvím které měly teplárny lidem snížit ceny za energie. Bohužel, ani to se pravděpodobně letos konat nebude.

Myslíte si, že letos budete za energie platit méně, nebo stejně oproti loňskému roku? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články