700 000 Čechů bude státu platit za to, že pobírají důchod

Na české důchodce se valí další nepříjemná změna. Mnozí z nich budou muset státu platit každý měsíc ještě vyšší poplatek za to, že si mohu vyzvednout důchod.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nízké penze se obává mnoho Čechů. Jak ostatně uvádí web iDnes, podle nedávného průzkumu si naprostá většina lidí odkládá pravidelně nějaké peníze na stáří již v době pracovního života. Stát totiž českým seniorům v poslední době finanční situaci stěžuje nejrůznějšími způsoby. Kromě chystaného zpomalení růstu penzí či zvýšení věku odchodu do důchodu budou nyní mnozí penzisté muset platit další výdaje.

Návštěvy pošty se Čechům prodraží

Státní podnik Česká pošta v poslední době prochází mnoha změnami. Jak například před časem informovaly Události247, od začátku července se po celém Česku zrušilo asi 300 poboček pošty, což řadu obyvatel rozpálilo doběla. Doplatilo na to mimo jiné také mnoho seniorů, kteří jsou zvyklí na poště vyřizovat různé záležitosti či si zde vyzvedávat penzi. To ale zdaleka není všechno. Nyní si totiž pošta došlápne na důchodce znovu.

Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance

Jak v rozhovoru pro web iRozhlas uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), na poštovních pobočkách si svůj důchod v hotovosti pravidelně vybírá 700 tisíc seniorů. Právě tito Češi však budou muset platit státu za to, že vůbec pobírají důchod. Důvodem je zdražení poplatku za výplatu důchodu v hotovosti. Jak píše web Peníze, namísto současných 29 korun budou muset lidé za výběr každého důchodu od září platit 35 korun.

Senioři platí za špatné hospodaření České pošty

Příčinou zdražení i zrušení poboček je snaha o zlepšení finanční situace České pošty, která je kvůli špatnému hospodaření dlouhodobě neudržitelná. Fakt, že na to doplácí právě senioři, se ale mnohým nelíbí. „Důvodům navýšení rozumím, nicméně nyní dochází ke zdražování pro penzisty v mnoha oblastech, a to nejen těch poštovních,“ uvedla pro web Lidovky předsedkyně Rady seniorů ČR Lenka Desatová.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Na poště si svůj důchod vyzvedává každý měsíc 700 tisíc Čechů

Zvýšení cen navíc čeká také další služby, které Česká pošta nabízí. O 3 koruny se zdraží třeba zaslání Potvrzení o uhrazených platbách SIPO poštou, které bude nově stát 18 korun. Již od července pak platí vyšší ceny také pro posílání listovních zásilek, dodává web Peníze.

Je podle vás v pořádku, aby senioři platili poplatek za vyzvednutí důchodu v hotovosti? Napište nám, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články