Bankovky 100, 500 a 5000 Kč budou nově ve formě mincí. Jak budou vypadat a kdy začnou platit?

Sběratelé bankovek a mincí mají v posledních letech doslova žně. V oběhu kolují desítky vzácných kusů.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme vás informovali například o tom, že jeden typ dvousetkorunové bankovky má velkou hodnotu. Jde o bankovku z roku 1993 série A, takzvanou „zairovku“. Na ochranném stříbrném proužku klasického nápisu Kč má totiž vyraženo „Republique du Zaire“. Šlo přitom o chybu německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal.

Vyjde pokračování oblíbených sběratelských sérií

Psali jsme také o tom, že necelý rok po vydání prezidentských poštovních známek přichází na trh pamětní list v podobě desetimilionové bankovky s portrétem Petra Pavla. Při příležitosti prvního výročí jeho inaugurace ho vydala společnost VDN Promo ve spolupráci s Nadačním fondem Evy Pavlové. Pamětní list podle autorů symbolizuje všech deset milionů Čechů. Nejde tedy o klasickou bankovku vydávanou Českou národní bankou, ale o čistě sběratelský předmět.

Nová česká bankovka: Její hodnota je 3500 Kč. Vy jste ji ještě neviděli?

Teď Česká národní banka zveřejnila nový emisní plán. Chystá například pokračování série stříbrných mincí s dopravními prostředky a dočkáme se i nové pamětní stovky nebo pětitisícovky s přítiskem, jak upozornil web Peníze. Pokračování se dočká třeba série stříbrných pětisetkorunových mincí. Jsou věnované slavným dopravním prostředkům, které vznikaly v Československu. Zatím jsou vytištěny mince s parní lokomotivou Albatros, Jawou 250 a Tatrou 603. Na mincích v hodnotě 500 korun bude také tramvaj typu T3.

Už v září vyjde mince v hodnotě 10 000

První stokorunová mince ze série Instituce České republiky nese motiv Nejvyššího státního zastupitelství. Dál pokračuje také zlatá série věnovaná městským památkovým rezervacím. Do roku 2030 vyjde každého půl roku 20 tisíc zlatých pětitisícovek, píše dále web. První bude v říjnu Moravská Třebová. Úplnou novinkou je pak série stříbrných tisícikorun se sportovními náměty. Každé vyjde 30 tisíc kusů.

iZdroj fotografie: ČNB
Obrázek jedné z uvedených sběratelských mincí

Na podobu první z těchto mincí, která bude věnovaná fotbalu, však ještě nebyla vypsaná ani soutěž. Česká národní banka chystá také dvě zlaté desetitisícovky. Na ty si ale ještě počkáme. První v roce 2028 připomene Přemysla Otakara II. a druhá v roce 2030 Přemysla Otakara I. Jedna mimořádná mince byla doplněna i do staršího emisního plánu. V září 2025 banka zlatým desetitisícem připomene 1100 let od chvíle, kdy na český knížecí stolec dosedl svatý Václav.

Přemýšlíte o koupi jedné z výše uvedených mincí od ČNB? Dejte nám to vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články