Nová česká bankovka: Její hodnota je 3500 Kč. Vy jste ji ještě neviděli?

Některé české bankovky mají mnohem vyšší hodnotu než je ta nominální. Teď se navíc v Česku objevila jedna úplně nová.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme vás informovali například o tom, že jeden typ dvousetkorunové bankovky má velkou hodnotu. Jde o bankovku z roku 1993 série A, takzvanou „zairovku“. Na ochranném stříbrném proužku klasického nápisu Kč má totiž vyraženo „Republique du Zaire“. Šlo přitom původně o chybu německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal.

Vzácná platidla, na kterých se dá vydělat

Není to však jediná bankovka, která má velkou hodnotu. Události247 například v minulosti psaly, že třeba za dvoutisícovou bankovku z roku 2007 ze série E mohou její majitelé dostat klidně až 18 tisíc korun. Vydělat se dá také třeba nálezem některých mincí. Například obyčejná desetikoruna z roku 1993 se dá vydražit i za 600 tisíc korun. Musí jít ale o minci, která má chybně vyražený nápis kč malými písmeny.

Máte v peněžence jednu z těhle vzácných mincí? V žádném případě s nimi neplaťte, dostanete za ně 600 000 Kč. Poznáte je jednoduše

Dalším příkladem vzácné mince, která přitom není stará, je dvacetikoruna z roku 2000. Tato mince se už dříve v dražbě prodala za neuvěřitelných 5 tisíc eur, tedy asi 117 tisíc korun, jak jsme psali na Událostech247. Zajímá vás, co je na minci tak zvláštního, že za ni byl sběratel ochoten zaplatit tak vysokou částku? Uvedená dvacetikoruna má totiž z obou stran vyražený stejný motiv, tedy svatého Václava.

Desetimilionová bankovka

Teď mají sběratelé další možnost, jak získat platidlo, které může mít za pár let vysokou hodnotu. Necelý rok po vydání prezidentských poštovních známek totiž přichází na trh pamětní list v podobě desetimilionové bankovky s portrétem Petra Pavla. Při příležitosti prvního výročí jeho inaugurace ho vydává společnost VDN Promo ve spolupráci s Nadačním fondem Evy Pavlové. Upozornil na to web Peníze. Pamětní list podle autorů symbolizuje všech deset milionů Čechů.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Nová zmíněná bankovka je pouze sběratelská, nedá se s ní platit

Nejde tedy o klasickou bankovku vydávanou Českou národní bankou, ale čistě sběratelský předmět. Jeho startovací cena je 3500 korun a výtěžek z prodeje poputuje nadaci. Ta podporuje lidi, kteří se často ne vlastním přičiněním dostali do problémů, tedy děti, seniory nebo matky samoživitelky. „Bankovka“ vychází v nákladu 10 tisíc kusů. „I když se o vzácné bankovky nebo mince nezajímám, tento pamětní list jsem si koupil. Líbí se mi ten nápad a ještě pomůžu dobré věci,“ řekl Událostem247 pan Roman.

Uvažujete o koupi zmíněné sběratelské bankovky? Napište nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články