Benzín za 90 Kč je v Česku realitou: Pumpaři si z nás snad musí střílet, tohle už je moc

Až si pojedete na benzínku natankovat do svého auta, dávejte pořádný pozor na to, kterou tankovací pistoli berete do ruky.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na to, že se zvedají ceny téměř u všeho, jsme si za poslední roky už zvykli. Natankovat do auta plnou nádrž za téměř 5000 korun, to už je ale hodně těžká realita. Přesně to se stalo reportérovi webu CNN Prima News, který si takto vyrazil naplnit nádrž svého staršího kabrioletu.

Řidiči byli v šoku také na Slovensku

Když reportérovi cvakla pistole na znamení, že má plnou nádrž, nestačil se divit. Displej mu totiž ukázal částku 4 793 korun, což byl tedy pořádný šok. Prodavačka za pokladnou ho „pochválila“, že se o své auto tak stará, protože natankoval benzín, který má minimálně 102 oktanů a je tak vysoce kvalitní. Podařilo se mu totiž navštívit jednu ze sedmi čerpacích stanic, které u nás toto palivo nabízí, a ještě k tomu neomylně zvolil příslušnou tankovací pistoli, píše dále web.

Benzín za 95 Kč/1 litr. No nekupte to. Podle čerpací stanice nejde o chybu

O podobném šoku řidičů z ceny pohonných hmot Události247 informovaly už dříve. Cena jedné varianty benzínu na slovenské benzínce Slovnaft totiž také dosáhla téměř 100 korun za 1 litr, přesněji 95 korun. Rozhodně však nešlo o chybu. Zmíněná astronomická suma je totiž účtována za speciální palivo. Cena benzínu MOL Racing Fuel 102+ podle provozovatele čerpací stanice odráží jeho unikátní vlastnosti a charakter, protože složka ETBE je dražší než obvykle.

Kde se dá natankovat

Benzín MOL Racing Fuel 102+ je přitom pro běžný provoz auta poměrně zbytečný. Primárně je totiž používán v závodním prostředí a je vhodný jak pro automobily, tak i motocykly. Psal o tom Autoweb. Vysoké oktanové číslo tohoto paliva typicky přesahuje hodnotu 102 a má pozitivní vliv na zamezení termodynamického klepání, neboli nekontrolovaného hoření paliva. To vede ke kontrolovanému spalování v motoru bez nežádoucích detonací a tím i k vyššímu výkonu motoru.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Speciální typ paliva se zmíněným vyšším oktanovým číslem je určen především pro závodní vozy

Uvedené palivo je během letní sezóny k dostání na čerpacích stanicích MOL v Brně na ulici Bauerově, v Olomouci na Holické, v Ostravě na Rudné 2, v Liberci na ulici Doubí, v Dubé a taky v Praze na ulicích Evropské a Strakonické, píše web Motor Max. Na stojanu je tento benzín označen E10, i když neobsahuje biosložku v podobě lihu. „Já bych teda takto drahý benzín určitě nenatankoval, zdá se mi drahý i ten obyčejný,“ řekl Událostem247 Marek Brázda z Tišnova.

Setkali jste se někdy při tankování s tímto typem paliva? Řekněte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články