Blíží se extrémní zdražení benzinu a nafty. Kdo si nenatankuje do zásoby, ten bude muset pěšky, nebo autobusem

Řidiče nečekají v blízkých týdnech dobré časy. Ceny pohonných hmot totiž opět letí nahoru.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Ačkoli doby, kdy Češi za litr benzinu či nafty platili 40 korun a víc jsou již naštěstí pryč, levné pohonné hmoty stále nejsou. Mnozí se tak snaží hledat různé cesty, jak na jejich nákupu ušetřit. Oblíbenou strategií je například jezdit tankovat na levnější benzinky do Polska, o čemž již dříve psaly Události247. A jak se zdá, potřeba hledat úsporné varianty bude v blízké době čím dál nutnější. Blíží se totiž výrazné zdražení benzinu a nafty. Raději si tak natahujte levné palivo do zásoby, ať pak nemusíte chodit pěšky či jezdit autobusem.

Kolik lidé aktuálně dají za litr benzinu či nafty?

Například 3. února dosahovala cena litru benzinu Natural 95 průměrné ceny 37,03 koruny, píše web Kurzy. To je oproti konci loňského roku, kdy se palivo prodávalo za 35,69 koruny nárůst o téměř 1,5 koruny. Stejný trend aktuálně panuje i u cen nafty. Zde sice průměrná cenovka hranici 37 korun dosud nepřekročila, ale velmi se jí blíží. Češi litr dieselu pořídí v průměru za 36,99 koruny.  

Po období postupného snižování cen pohonných hmot, které začalo loni v říjnu se tak začátek letošního roku nese ve znamení opětovného zdražování. Zhruba od poloviny ledna se ceny obou typů paliv pohybují na srovnatelné úrovni, dodává server iRozhlas.

Bude hůř

Z predikcí odborníků totiž vyplývá, že ceny paliv budou v následujících týdnech pokračovat ve svém růstu. V nejbližším týdnu čekáme další zdražení benzinu i nafty o několik desítek haléřů,“ uvedl pro web ČT24 analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Benzin bude nejspíš zdražovat ještě výrazněji než nafta

Hůř na tom pak podle všeho budou majitelé benzinových aut. Právě benzin totiž bude nejspíš zdražovat ještě výrazněji než nafta.Vyšší růst očekávám u benzinu, jelikož spolu s vyššími teplotami a nízkou cenou plynu klesá poptávka po naftě na topné účely,“ dodal pro web Garáž analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Pokud se tedy chcete vyhnout chvíli, kdy za pohonné hmoty opět budete muset platit šílené částky, udělejte si radši zásoby. Jak však upozorňuje web Az-pneu, vzhledem k tomu, že se jedná o hořlavinu, má skladování pohonných hmot přísná pravidla. „Jestliže je v garáži uchováváte, měli byste je mít v uzavřených nádobách z dosahu slunečního svitu, a neměli byste je vystavovat otevřenému ohni. Rozhodně v jejich blízkosti nekuřte nebo nezapalujte svíčky,“ radí web AZ-pneu. Při dodržení všech podmínek pak můžete benzin a naftu takto uchovávat klidně i 2 roky.

Pozorujete v poslední době růst cen pohonných hmot? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články