Nákupy v Polsku se Čechům stále vyplatí. Na pohonných hmotách tam ušetří stovky korun

Sousední země je dlouhodobě pro řadu Čechů nákupním rájem. Kromě nafty a benzínu tam ušetří nemalé částky také na potravinách.

i Zdroj fotografie: MichalPL / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

České řidiče již několik měsíců trápí ceny pohonných hmot, které se už opět šplhají na cenu 40 korun za litr. Ceny paliv postupně rostou zhruba od konce letošního května. Benzin byl naposledy dražší loni v listopadu a nafta loni v prosinci. Nejdražší pohonné hmoty nadále nabízejí pražské čerpací stanice. Srovnání cen přinesl web CCS.

Kde jsou v Polsku nejlevnější pohonné hmoty

Dražší benzin a nafta se pak podílejí na cenách dopravy zboží a přispívají tak k růstu inflace. Jak jsme psali nedávno, důvodem je drahá ropa a oslabující koruna. Řešením této vyhrocené situace může být pro řidiče nákup pohonných hmot v sousedním Polsku. Češi to tam dobře znají, protože tam často vyrážejí také za nákupem levnějších potravin, drogerie nebo třeba i nábytku. Na palivech teď mohou ušetřit až osm korun za litr. Psal o tom web CNN Prima News

iZdroj fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / CC-BY-SA
Tankovat u polských sousedů se Čechům nadále vyplatí

Deset kilometrů od české hranice v hornickém městečku Bogatynia jsou ceny na stojanech opravdu nízké. Za benzin i naftu tam zaplatíte v přepočtu přes 33 korun. Většinu zákazníků na této benzínce tvoří Češi, píše dále web. Jedny z nejnižších cen zaznamenal štáb CNN Prima News na čerpacích stanicích Orlen. Zatímco v Česku na této benzínce stojí Natural 95 okolo 40 korun, v Bogatynii je to něco málo přes 32 korun.

Cenovému ráji může být v polovině října konec

Podle expertů rozdíl v cenách nejvíc ovlivňuje to, kolik korun z každého litru skončí ve státní kase, tedy spotřební daň. Polsko totiž dlouhodobě patří k zemím s nejnižší spotřební daní na paliva v Evropě. Když se započítá daň z přidané hodnoty, Poláci platí o 5,8 koruny na litr méně než Češi, vysvětluje dále web CNN Prima News. Polská média navíc Orlen, který zčásti patří státu, podezírají z toho, že uměle tlačí ceny dolů, protože se blíží parlamentní volby. 

iZdroj fotografie: ČOI
Rozdíl v cenách paliv může být na některých polských benzínkách i několik korun za jeden litr

Pokud by to tak opravdu bylo, nízké ceny by tak měly v Polsku vydržet minimálně do voleb, které už se blíží. Konat se budou 15. října. Češi by tak s nákupy levných pohonných hmot neměli otálet. „Bydlím nedaleko Ostravy a jednou za měsíc se v rodině domluvíme a jedeme do Polska na velký nákup, protože tím opravdu ušetříme dost peněz. Při té příležitosti si také dotankuji plnou nádrž a něco i do kanystru, ty cenové rozdíly jsou opravdu rapidní,“ řekl pro Události247 Matěj Houfek. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články