Blíží se konec zaměstnanců ve stavebnictví? V Číně je nahradili roboti, podařilo se jim zrekonstruovat 150 kilometrů dálnice

Měli by se zaměstnanci ve stavebnictví obávat o svou pracovní pozici? Čína díky nedávné opravě dálnice ukázala, že je hravě dokážou nahradit roboti.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC BY
                   

V poslední době zkrachovalo hned několik známých firem, jiné zase zavírají některé ze svých poboček. Nedávno jsme vás v redakci Událostí247 informovali například o krachu porcelánky Thun 1794 z Nové Role na Karlovarsku. Ta musela uzavřít svůj závod kvůli rapidnímu poklesu zakázek. Problémy má i obchod s kosmetikou Biooo, který se momentálně nachází v insolvenci a některým svým zákazníkům dluží peníze. Strach o pracovní místo mají i ti, kteří by mohli být nahrazeni roboty.

Úspěšný projekt v Číně

S příchodem AI a vývojem technologií se mnozí začali obávat o své pracovní místo. Zvlášť ti, kteří působí ve stavebnictví, ve kterém se momentálně odehrává technologická revoluce. Redakce Událostí247 zjistila díky výroční zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu, že ve stavebnictví momentálně pracuje přibližně 417 tisíc osob. Spousta z nich, pokud se technologie začnou u nás využívat ve stejném rozsahu jako v Číně, by mohla přijít o svou práci.

Nová dálnice D4 stála 30 miliard: Řidiči neuniknou jediné kameře, na celém úseku jich bude přes 200

iZdroj fotografie: Michal Prášil, ŘSD / Creative Commons / CC-BY-SA
Roboti v Číně dokázaly zrekonstruovat přibližně 160 kilometrů dálnice

Čína nedávno dokončila rekonstrukci 158 kilometrů dálnice spojující Peking, Hongkong a Macao, přičemž veškeré práce probíhaly výhradně za pomoci robotů a dronů. Lidská pracovní síla zde nebyla potřeba. Jejich robotické systémy jsou vybavené pokročilými senzory a umělou inteligencí. Díky tomu dokážou roboti pracovat s velkou precizností a přesností. Rekonstrukce, kterou prováděli, dopadla perfektně – výsledkem byl dokonale hladký povrch, který slibuje delší životnost a menší potřebu budoucích oprav.

Zaměstnanci ve stavebnictví mají strach o práci

Čína tímto způsobem celému světu ukázala, že automatizovaná výstavba silnic může zásadně změnit celý stavební průmysl. Vysoká úroveň přesnosti a efektivita robotických technologií naznačují, že by se mohly stát klíčovou součástí budoucích infrastrukturních projektů. Přestože jejich plošné nasazení zatím není jisté, úspěšná realizace podobných projektů by mohla přinést revoluční změny v globálním stavebnictví. Roboti by mohli stavět nejen silnice, ale také mosty či domy.

Na řidiče se valí brutální poplatek: Kdo nezaplatí 2300 Kč, ten nebude moct jezdit po dálnici. Týká se to všech Čechů

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Čínský experiment by mohl změnit stavebnictví po celém světě

Strach z toho, že přijdu o svou práci, mám v podstatě už od začátku a to ji dělám už více než 20 let. Myšlenka toho, že by se něco podobného mohlo v budoucnu stát, je nám předkládána ve filmech a seriálech po desetiletí a věřím tomu, že se to jednou stane. Nemyslím si, že by roboti dokázaly nahradit všechny zaměstnance, já mám ale zrovna takové zaměstnání, ve kterém se to stát může,“ řekl Událostem247 Karel D., který pracuje jako stavební dělník.

Nejde však pouze o efektivitu a preciznost, kterou roboti nabízejí, ale také o peníze, které mohou ušetřit. Jen na jediném zedníkovi by firmy v Česku mohly ušetřit od 22 800 do 58 764 Kč měsíčně. Na rozdíl od lidí roboti nevyžadují odpočinek, mohou pracovat 24 hodin denně a jejich výkon se nesnižuje. Tento úspěšný čínský experiment by tak mohl odstartovat nový trend ve stavebnictví po celém světě.

Bojíte se, že vás v budoucnu nahradí v práci roboti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články