Bonus k důchodu 3 680 Kč: V prosinci 2023 ho dostanou tito senioři. I vy?

Senioři si v poslední době musí zvykat na to, že důchody prochází změnami a taky na to, že už od vlády nedostávají přidáno v rámci valorizace tolik peněz, jako tomu bylo dosud.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Od 1. ledna 2024 se všechny důchody zvýší o 360 korun. Celá valorizace bude realizována zvýšením základní výměry důchodu ze 4 040 korun na 4 400 korun a procentní výměra důchodu zůstane stejná, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Od lednové výplaty se automaticky zvýší o 360 korun důchody starobní včetně předčasných, invalidních, vdovských i vdoveckých a sirotčích, které byly přiznány do konce tohoto roku. Jsou ale i senioři, kteří si polepší.

Minulá vláda důchodcům dopřávala

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil reformní změny. Obsahují také stanovení minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy. Za dobu péče o děti a blízké by se do penze měl započítat fiktivní příjem ve výši průměrné mzdy. Opatření postupně nahradí takzvané výchovné 500 korun, které by zůstalo jen na třetí a další dítě. Současně se má postupně snížit výpočet nových důchodů. Má se to týkat lidí, kteří se narodili po roce 1968. Psal o tom web České noviny

iZdroj fotografie: Policie ČR
Letos se žádný mimořádný příspěvek pro české důchodce nechystá

Vláda Andreje Babiše seniorům několik let peníze přidávala. Například v roce 2020 jim třeba před Vánocemi nadělila štědrý příspěvek 5000 korun. V roce 2021 se pak dohodla, že každému penzistovi přidá k zákonné valorizaci dalších 300 korun, připomíná web Aktuálně. Nová vláda Petra Fialy se snaží šetřit a napumpovat státní rozpočet a proto už k seniorům tak štědrá není. Letos jim proto v rámci konsolidačního balíčku rozhodně žádné vánoční přilepšení nechystá.

Důchodci na Slovensku si užijí štědré Vánoce

Opravdu hezké Vánoce si však letos užijí senioři na Slovensku. Ještě v prosinci totiž dostanou všichni, kteří pobírají důchod, jednorázový příspěvek ve výši 150 eur, což je v přepočtu asi 3 680 korun. Na sociální síti Facebook to oznámil slovenský premiér Robert Fico. „Velmi si přeji, abyste v roce 2027, po skončení volebního období tohoto parlamentu a této vlády, mohli konstatovat, že je vám lépe než v roce 2023,“ uvedl slovenský premiér. Na tuto štědrou prémii se mohou těšit i tisíce slovenských důchodců, kteří žijí v Česku.

Čeští senioři mají v tomto ohledu smůlu. Žádné mimořádné příspěvky ani důchody už totiž tento rok nebudou. Webu TN to potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že v Česku existují i další formy pomoci, například pro samoživitele. „Samozřejmě, že se mi líbilo, když nám stát dával peníze navíc, s mým malým důchodem se mi to moc hodilo. Tak stejně by ale mohly peníze dostávat i potřebné rodiny a další, kteří mají malé příjmy,“ řekla Událostem247 paní Marie z Břeclavi.

Ocenili byste podobný bonus i pro české důchodce? Povězte nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články