Vláda má jasno: Peníze pro důchodce nemáme kde vzít

Vláda se snaží dát státní rozpočet do lepšího stavu, než v jakém se aktuálně nachází. Mají za to ale opět zaplatit především občané.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Jednou z dotčených skupin jsou také důchodci. Důchodový systém je totiž podle vlády dlouhodobě neudržitelný. Proto připravila vláda sadu opatření, mezi které patří i několik změn ve vyplácení důchodů, jak jsme na Událostech247 informovali nedávno. Novinky se týkají i valorizací penzí, jejich vyplácení a možností předčasného odchodu do důchodu. V plánu je pravidelné valorizace zpomalit.

Peníze nemáme kde vyčarovat

Hnutí ANO podalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení přísnějších podmínek pro předčasné důchody. Vadí mu především zavedení změn bez přechodného období. „Když návrh schválila vláda, přechodné období tam bylo,“ cituje web České noviny předsedkyni poslaneckého klubu ANO Alenu Schillerovou, která návrh v Brně podávala. Pokud soud stížnosti na omezení červnové valorizace důchodů vyhoví a zruší ho, bude muset resort práce na důchody doplatit 19 miliard korun.

Vláda vše potvrdila: Důchody už Čechům nepřijdou. Vše se změní k nepoznání

Jak upozornil web Fintag, to by však mohlo být velkým problémem, protože ministerstvo s tím nepočítalo a peníze tím pádem nemá. O možném doplacení ponížené valorizace důchodů od června 2023 diskutovali poslanci sněmovního Výboru pro sociální politiku. Projednával se i rozpočet Ministerstva práce a sociálních věcí na rok 2024. Vrchní ředitel Sekce ekonomické a provozní Stanislav Klik uvedl: „Je to částka, těch 19 miliard, kterou nejsme schopni nyní někde vyčarovat,“ cituje Klika web.

Jak si vypočítat důchod po valorizaci

Od 1. ledna 2024 se všechny důchody zvýší o 360 korun. Celá valorizace bude realizována zvýšením základní výměry důchodu ze 4 040 korun na 4 400 korun a procentní výměra důchodu zůstane stejná, vysvětluje web Peníze. Automaticky se tedy od lednové splátky zvýší o 360 korun důchody starobní včetně předčasných, invalidních, vdovských i vdoveckých a sirotčích, které byly přiznány do konce tohoto roku.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchody v Česku v poslední době zažívají velké změny

O kolik se penze zvýší od ledna právě vám si můžete vypočítat na online kalkulačce. Po lednové valorizaci by měl průměrný starobní důchod v České republice dosáhnout částky 20 693 korun. „No to by mě zajímalo, podle čeho to počítali, já mám sotva 15 tisíc. Stejně si myslím, že pokud by nám měla vláda něco vracet, hned tak to nebude, když všude tvrdí, jak na nic nejsou peníze. Obírají jen nás lidi, sami si platy nezmenší,“ řekla Událostem247 paní Emílie z Břeclavi.

Co si o tom všem myslíte vy? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články