Ze dne na den brutálně zdraží potravina, kterou si domů kupujeme úplně všichni. Češi jsou vzteky bez sebe, takhle to dál nejde

Před koncem roku se opět čím dál víc přetřásají ceny potravin. Zatímco vláda od nového roku slibovala zlevnění, obchodníci avizují spíše opačný scénář.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Na to, že potraviny v posledních letech dramaticky zdražují si Češi již chtě nechtě zvykli. I přesto je ale dost možná překvapí, že brzy nejspíš znovu brutálně zdraží potravina, kterou si domů kupují téměř úplně všichni. Není se tak čemu divit, že mnozí jsou vzteky bez sebe a říkají si, že takhle to dál nejde.

Tato potravina nejspíš zdraží

Jak píše web TN, aktuálně dochází k nárůstu cen surovin potřebných pro výrobu cukroví, jako jsou vejce a máslo. Je vidět, že obchodníci opět zdražují, minimálně to bylo vidět v těch listopadových cenách. Například máslo a vejce. To jsou věci, které v průměru například v těch předešlých měsících poměrně výrazně zlevňovaly, teď už vidíme nějaký restart zase, lehké nárůsty v cenách, které ty předešlé poklesy cen korigují,“ uvedl pro web TN ekonom Jan Bureš.

Co je navíc ještě horší, máslo pravděpodobně od nového roku zdraží znovu. V podsadě ze dne na den tak jeho cena může výrazně stoupnout. Události247 ostatně nedávno psaly o tom, že růst cen čeká specificky právě mléčné výrobky. Například mlékárna Madeta plánuje od příštího roku zdražovat o 3 až 5 procent.

Růst cen čeká i další produkty

A to i přesto, že vláda od ledna sníží daň z přidané hodnoty na potraviny, konkrétně o 3 procenta. Jak píše web Deník: „Obchodníci tvrdí, že jim velcí dodavatelé potravin zaslali ceníky pro příští rok, v nichž budou ceny oproti dnešku vyšší o pět až deset procent.“

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Ceny potravin nejspíš ani přes nižší DPH příští rok nezlevní

Důvodem zvyšování cen mají být především vyšší náklady, například za energie. To pak producenti logicky promítnou do cen pro koncové zákazníky. „Pokud se vláda rozhodla, že chce firmám zvedat náklady, tak je logické, že potravináři vyšší náklady promítnou do cen,“ dodal pro web iRozhlas prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Využíváte máslo často, nebo ho nahrazujete jinými produkty? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články