Bude chleba jenom pro bohaté? Jeho cena trhá rekordy, spousta lidí ho bude muset oželet

Chleba, rohlíky, housky. Život bez pečiva si mnoho Čechů ani neumí představit. V poslední době si za něj však musí připlatit.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O zdražování pečiva psaly Události247 již loni v létě. Tehdy bylo meziroční zvýšení ceny chleba skoro 50 procent a průměrná cena kilového kmínového chleba byla téměř 45 korun. A letos to podle všeho nebude o moc lepší. Ačkoli sklizeň obilí bude podle odhadů průměrná či dokonce nadprůměrná, ceny pečiva to nesníží.

Cena chleba či rohlíků dolů nepůjde

Důvodem jsou vysoké náklady na výplaty zaměstnanců. Jak píše web CNN Prima News, ačkoli výkupní ceny obilí jsou velmi nízké, chleba a další pečivo jen tak nezlevní. Ceny této základní potraviny, již si kupuje většina Čechů, jsou přitom již nyní vysoké. Jak nedávno upozornily Události247, za poslední 3 roky chleba zdražil o 50 procent a jeho cena trhá rekordy.

Ceny pečiva budou po zbytek roku 2024 brutální. Řada lidí bude muset rohlíky a chleba oželet

Pekaři si stěžují na nedostatek pracovníků a stoupající nároky na mzdy. Zároveň, ve prospěch pekařů svědčí i další fakt. Jak pro web CNN Prima News řekl ekonom společnosti Datarun Petr Bartoň, pekaři jsou si vědomi toho, že na rozdíl od jiných potravin není dovoz pečiva ze zahraničí výhodný. A tak si mohou dovolit držet ceny vysoko, aniž by je převálcovala levnější zahraniční konkurence.

Češi pečivo milují

Vysoké ceny chleba a dalších pekárenských výrobků mnoho Čechů trápí o to víc, že se jedná o zcela základní surovinu, bez které se mnozí neobejdou. Jak píše web Seznam Médium, ročně sní průměrný Čech skoro 40 kilogramů chleba a dalších více než 52 kilogramů bílého pšeničného pečiva.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Nejoblíbenějším pečivem Čechů jsou rohlíky

Zároveň, pečivo obvykle patřilo mezi ty nejlevnější potraviny. A ve chvíli, kdy začalo zdražovat, lidé namísto kvalitního či více zrnného pečiva začali kupovat obyčejnější výrobky. Jak uvádí web iDnes, většina lidí pod tlakem inflace začala kupovat spíše základní druhy, jako je chleba a rohlíky. Pokud tedy bude zdražování pokračovat, je možné, že kvalitní pekárenské výrobky budou muset mnozí Češi trvale oželet a stanou se jen výsadou bohatých.

Jak často jíte pečivo? Napište nám do komentářů, zda také pozorujete jeho zdražování

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články