Ceny pečiva budou po zbytek roku 2024 brutální. Řada lidí bude muset rohlíky a chleba oželet

Obchodníci neustále zdražují ceny základních potravin a spoléhají na to, že si je stejně budeme muset koupit.

i Zdroj fotografie: Jan Beránek / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O růstu cen potravin na Událostech247 informujeme pravidelně. Většinou jde o věci, které téměř denně konzumujeme. Jednou z těchto potravin jsou například brambory. Jak Události247 psaly, v současné době je jejich cena nejvyšší za dlouhou dobu, přičemž v některých oblastech dosahují ceny i více než 30 korun za kilogram.

Pečivo bude jen pro bohaté?

Psali jsme, že také rostou ceny pomerančového džusu a podle všeho může navíc tento oblíbený nápoj mnoha Čechů zdražovat i nadále. Jeden litr pomerančového džusu se nejčastěji prodává za částku okolo 60 korun. Existují však výrobci, kteří si za něj neváhají říct klidně i 100 korun, což už je opravdu vysoká cena. Tím hlavním důvodem zdražování jsou klimatické změny, které zapříčiňují špatnou úrodu citrusů.

Potravina, kterou má rád každý Čech, brzy nevídaně zdraží. Lidé už si začínají hromadně dělat zásoby

Další základní potravinou, u které se dá očekávat zdražení, je pečivo. Zanedlouho budou žně a zemědělci očekávají velmi dobré výnosy. Jak upozornil web CNN Prima News, trápí je však nízké výkupní ceny. Svaz pekařů už avizoval, že se zlevnění pečiva se právě proto nedočkáme. Někteří ekonomové pekaře kritizují, že ceny drží vysoko, protože jsou si vědomi, že se jejich výrobky nedají dovézt.

Co všechno stojí za konečnou cenou chleba

Nejnovější data ukazují, že chleba za poslední tři roky zdražil o 50 procent, a to i přesto, že pšenice stojí ještě méně než v roce 2021. Zástupci pekařů se však brání, že cenu chleba netvoří jen surovina, ale také náklady na pracovní sílu. Za dva roky se prý dostali z 23 tisíc na 34 tisíc, takže přidání je o 50 procent na mzdách, píše dále web. Pro některé ekonomy jsou však takové argumenty pouhými výmluvami.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Pečivo v posledních měsících nevídaně zdražilo

Jak pro CNN Prima News uvedl ekonom Petr Bartoň, pekárenské výrobky není možné dovážet, protože by cestou ztvrdly. Český trh podle něj evidentně není dost konkurenční, aby se nižší ceny výrobců projevily i v levnějším chlebu pro nás. „Za mě rohlík stál 20 haléřů a podívejte se teď. Já už jsem si zvykla, že chleba stojí 60 korun a více. Když ho kupuji výjimečně v řemeslné pekárně u nás na ulici, tam vyjde i na 90 korun. Je však pravda, že ten vydrží i týden jako čerstvý,“ řekla Událostem247 paní Hanka z Třebíče.

Jaký je váš názor na stávající ceny pečiva? Přestanete ho od určité cenové úrovně kupovat? Napište nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články