Evropa chce už dlouhá léta zrušit změnu času, tak proč k tomu stále ještě nedošlo? Dočkáme se toho vůbec někdy?
O změně času vás redakce Událostí247 informovala nesčetněkrát a vždy se vám snažíme podat všechny informace, abyste na ni byli připraveni. Poslední březnový víkend opět přinesl tradiční posun ručiček o hodinu dopředu. Opět tak naskakujeme na letní čas a naše dny budou zase o hodinu delší. Tato změna se však každoročně stává předmětem diskuzí a mnozí by si přáli, aby střídání zimního a letního času bylo ukončeno.
Konec střídání času
Historie změn časů sahá v Česku až do období první světové války. Původní zimní čas byl v minulosti nahrazen tím letním, a to za účelem šetření energií. Střídání času bylo poté několikrát zrušeno a opět obnoveno a v celém systému následovalo hned několik změn. Střídání času u nás funguje nepřetržitě od roku 1979, přičemž poslední úprava v systému byla provedena v roce 1996. Tehdy, jak redakce Událostí247 zjistila, byl letní čas podle vzoru Evropské unie prodloužen ze šesti na sedm měsíců.
Každopádně od prvotního zavedení tohoto systému uběhla už spousta let, a ačkoli jeho záměr byl v té době logický, dnes už nedává smysl. Střídání časů už dnes nepřináší žádnou měřitelnou výhodu. Moderní způsob života a technologický pokrok totiž dávno zrušily původní důvody, kvůli kterým se letní čas zavedl. Právě proto Evropská unie už několik let přemýšlí nad tím, že by letní čas úplně zrušila.
O zrušení letního času se začalo vážně mluvit už v roce 2018 a Evropský parlament dokonce rozhodl, že bude v roce 2021 navždy ukončeno. Jenže členské státy EU se nedokázaly dohodnout na jednotném čase, a navíc se kvůli pandemii tenkrát řešily jiné věci. Česká vláda pak nakonec v roce 2022 schválila zavedení letního času až do roku 2026. Ten se však pomalu blíží a otázkou tak zůstává, co se bude dít dál.
Proč by mělo být střídání zrušeno
Důvodů, proč by mělo být střídání časů zrušeno, je v dnešní době opravdu mnoho. Původní záměr šetření energie dnes za nás řeší úsporné žárovky a režimy, tudíž letní čas nám v šetření nijak nepomůže. Naopak škodí našemu zdraví a může narušovat cirkadiánní rytmus, tedy naše biologické hodiny, které regulují spánek a řadu dalších tělesných funkcí. Pokud je narušen, dochází u člověka k hormonální nerovnováze, změnám metabolismu či kolísání tělesné teploty.
Dalším důvodem, proč by mělo být střídání ukončeno, je především to, že si to většina lidí přeje. Jen v roce 2018 jeho zrušení odsouhlasilo 88 % respondentů z celé Evropy. „Změny času nesnáším a doufám, že se najdou hlavou myslící legislativci, kteří zbytečné změny času konečně odstraní a nastaví přirozený čas, tedy zimní,“ řekla Událostem247 Olga P., která reagovala na jeden z našich článků týkajících se právě změn času.
Zda se dočkáme trvalé změny, je zatím pouze ve hvězdách. Členské státy EU by se zřejmě nejdříve musely dohodnout na jednotném času. Do té doby musíme počítat s tím, že si své hodinky opět přetočíme, a to 26. října letošního roku.
Přáli byste si, aby byla změna času zrušena?


