Bydlíte v nájmu? Hrozí, že v roce 2024 budete za bydlení platit o 130 % víc. Týká se to jedné skupiny Čechů

Některým Čechům se již brzy razantně zvedne cena bydlení. Nenadělají s tím nejspíš vůbec nic. Nepatříte mezi ně náhodou i vy?

i Zdroj fotografie: Martin2480 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O tom, že bydlení v nájmu se v poslední době výrazně zdražuje psaly Události247 již loni v létě. A od té doby se nic moc nezměnilo. Jen loni na podzim bylo meziroční zdražení tohoto způsobu bydlení v průměru o 2 tisíce korun, píše web iRozhlas. Někde však může být růst nákladů i daleko větší, a to i v letošním roce. Mnohým Čechům se cena bydlení již brzy zvedne o šílené částky. Zjistěte, které skupiny lidí se to týká.

Kde se bydlení zdražilo nejvíce?

Ceny nájmů rostou po celém Česku. Vůbec nejrazantněji však v poslední době náklady za nájemní bydlení stoupaly v Brně, jak psal na konci loňského roku web Seznam Zprávy. V průměru zde ceny pronájmů bytů vzrostly o 10,8 procenta, což už samo o sobě rozhodně není málo. Existují však místa, kde to bylo podstatně víc.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Sídliště v brněnských Vinohradech patří k největším ve městě

V jednom z nejrozlehlejších brněnských sídlišť, v Brně-Vinohradech se některým domácnostem cena nájemného letos zvýší skokově téměř o 130 procent, píše web CNN Prima News. Zatímco dosud zde radnice pronajímala byty za jedny z nejnižších částek ve městě, nově za bydlení v této lokalitě chce nehorázné částky.

Obyvatelům náklady vzrostly o tisíce korun měsíčně

Podle všeho přitom ještě donedávna nic nenasvědčovalo tomu, že by k takovéto situaci mělo dojít. „Předchozí starosta sliboval, že se nájmy zvedat nebudou, také se nezvedaly. Je to velký skok. Kdyby to udělali třeba na dvakrát, ale když to najednou zvednou o pět tisíc, tak je to moc,“ cituje server CNN Prima News Janu Knyblovou, která v jednom z vinohradských paneláků žije s manželem.

Důvodem zdražení mají být chybějící finance na opravy bytových domů, které chce takto vedení města získat. Aktuálně zde obyvatelé hradí zhruba 43 korun za metr čtverečný. Nově by však za bydlení v těchto panelácích měli platit „městem stanovené ekonomické nájemné, které nyní odpovídá sto devítikorunám za metr čtvereční“, dodává web Deník. A to je skutečně razantní skok.

Zvýšil se vám v poslední době výrazně nájem? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články