Bydlíte v nájmu? Už brzy si připlatíte tisíce korun měsíčně

Zvyšování cen způsobené inflací se nevyhnulo ani nájmům. Někteří lidé si tak za bydlení po energetické krizi znovu pořádně připlatí.

i Zdroj fotografie: Pavel Hrdlička/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Situace bydlení je v Česku dlouhodobě neuspokojivá. Ceny nemovitostí jsou tak vysoké, že si je většina lidí nemůže dovolit a mít vlastní dům či byt se tak v dnešní době stává pro řadu Čechů nedostupným luxusem. Příznivé však nejsou ani ceny nájmů. O tom, že se budou zvyšovat, Události247 informovaly již letos na jaře. Nyní se situace potvrzuje.

Nájmy rostou spolu s inflací

Tento trend je do jisté míry nevyhnutelný a odpovídá celkovému zvyšování cen veškerých komodit, jež inflace způsobuje. Například v loňském roce ceny nájmů rostly ve všech čtvrtletích a jinak tomu zatím není ani letos. Jak na konci května upozornil web Kurzy, jen v prvním kvartálu letošního roku se ceny meziročně zvýšily v průměru o 12,3 procenta.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Ceny nájmů za loňský rok výrazně vzrostly

Růst cen nájmů se přitom dramaticky ukazuje zejména ve velkých městech. Příkladem je Praha, kde ovšem nerostou pouze komerční pronájmy. Blíží se totiž také zdražení nájmů bytů vlastněných pražským magistrátem, informuje web PrahaIN. Nájemníci si tak za toto bydlení mohou v budoucnu připlatit dost možná i tisíce korun měsíčně.

Jak vysoké zdražení magistrát chystá

Vedení města již dříve zvýšilo ceny u pronajímaných komerčních prostor. Nyní se zdražení dotklo také bytů. Zvýšení nájmů je naplánováno na hodnotu, která se rovná polovině loňské inflace. Město chce tak kompenzovat zvyšující se náklady spojené s vlastnictvím a správou nemovitostí. S ohledem na finanční situaci nájemníků se pražští zastupitelé alespoň rozhodli, že namísto zdražení o inflačních 15 procent by zvýšení mělo dosáhnout jen asi 7 až 8procentní hranice.

Situace s bydlením se pro Čechy ještě zhorší: Nájmy půjdou nahoru, hypotéky zůstanou nedostupné

To však může mít na lidi, kteří byty obývají, zásadní dopad. Zdražení nájmu totiž mnoho z nich již nemusí finančně zvládnout. Už tak jsou rozpočty mnoha českých domácností v době ekonomické krize napjaté a jakýkoli další výdaj pro ně může být likvidační.

Bylo by pro vás v dnešní době finančně přijatelné platit za bydlení o 15 procent více? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články