Bydlíte v paneláku? Možná o tom ani nevíte, ale hrozí vám pokuta 25 000 Kč

Život v bytovém domě s sebou nese nutnost dodržování řady pravidel. Kdo tento fakt ignoruje, může se mu to pěkně prodražit.

i Zdroj fotografie: Vatamulisák / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Bydlení v paneláku je pro velkou část Čechů jedním z nejdostupnějších způsobů žití. Nahrává tomu ostatně také fakt, že v poslední době tyto byty výrazně zlevnily, jak píše web Novinky. I tento způsob bydlení však přináší mnoho výzev a pravidel, jež musí obyvatelé dodržovat. Pokud je totiž poruší, dost možná mohou být jednoho dne nemile překvapeni, když zjistí, že jim za takové jednání hrozí pokuta klidně i 25 tisíc korun.

Společné chodby v paneláku nejsou skladiště

Pokud bydlíte v paneláku, váš byt není to jediné, o co byste se měli starat. Udržovat v čistotě a volném, průchozím stavu by lidé měli také společné prostory jako jsou třeba schody či chodby. Mnozí obyvatelé bytových domů přitom o tomto důležitém pravidle dost možná ani neví či tento fakt ignorují. Tyto prostory pak často využívají jako místo ke skladování různých věcí od botníků, štosů papírového odpadu až třeba po zvířecí krmivo. To se jim ale může pěkně vymstít.

iZdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
Bydlení v paneláku je mezi mnoha Čechy velmi oblíbené

Jak totiž připomíná web Bydlímeútulně, za skladování věcí na chodbě může hrozit člověku, který se prohřešku dopustil pokuta až 25 tisíc korun. A sdružení vlastníků jednotek, takzvaným SVJ pak ještě daleko vyšší sankce.Pokud je chodba nebo schodiště zcela zatarasené, můžeme udělit pokutu až půl milionu korun,“ cituje web iRozhlas krajskou mluvčí hasičů Vendulu Horákovou.

Hrozit může i vážné nebezpečí

Důvodem tohoto pravidla je, že v případě vzniku požáru musí být prostory prostupné pro hasiče či třeba evakuaci osob. Tyto předměty nesmí zasahovat do minimální šíře únikové cesty, bránit otevírání či zavírání dveří na únikové cestě, bránit větrání únikové cesty, a dále musí být připevněny tak, aby nedošlo k jejich uvolnění při úniku osob nebo při činnosti jednotek požární ochrany a nesmí ovlivňovat pohyb osob zejména při převržení, pádu nebo odvalení,“ cituje zákon web českého hasičského záchranného sboru.

Bydlení v paneláku však přináší také další povinnosti. Události247 například nedávno informovaly o tom, že problematické může být i časté kouření či grilování na vlastním balkóně. Řadí se totiž obvykle rovněž mezi společné prostory, pro které platí příslušná pravidla, například zákaz kouření.

Bydlíte v paneláku? A jaká pravidla musíte podle předpisů SVJ dodržovat? Podělte se s námi o své zkušenosti

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články