Pokuta až 500 000 Kč hrozí v roce 2024 lidem, kteří bydlí v paneláku. Stačí, že špatně rozmístí nábytek

Lidé to nejspíš ani nevědí, ale za tuto relativní maličkost, kterou mnozí v bytových domech dělají, hrozí obrovská pokuta.

i Zdroj fotografie: Vatamulisák / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnozí lidé mají za to, že díky bydlení v bytě se vyhnou řadě starosti, jež by museli řešit v domě. V paneláku nemusí sekat trávník, starat se o děravou střechu, natírat venkovní omítky ani řešit rozbitý plot. I bydlení v bytě má však svá pravidla, která je nutná dodržovat. Jinak lidem hrozí vysoka pokuta.

Časté grilování se lidem může prodražit

Události247 již dříve psaly o tom, že zejména v letních měsících se mohou dostat do problémů lidé, kteří hojně využívají i svůj balkón. Ten je totiž na rozdíl od vnitřních prostor bytu považován za součást společných prostor celého paneláku a vztahují se na něj určitá pravidla. Lidé by tak například neměli na balkóně příliš kouřit nebo grilovat, aby tím neobtěžovali své sousedy. To ale není to jediné, co je třeba při bydlení v bytě dodržovat.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Obyvatelé paneláků musí dodržovat určitá pravidla vztahující se na společné prostory

Web Český rozhlas varuje také před dalším nešvarem týkajícím se společných prostor. Konkrétně se jedná o chodby nebo mezipatra. Lidé sem často umisťují nejrůznější nábytek, od botníků, pohovek a stolků až po skříně nebo velké květináče s kytkami. Jedná se sice o rádoby drobnosti, které běžně dělá spousta Čechů. Může to být ale velký problém, za který obyvatelům paneláku v krajním případě hrozí obrovská pokuta.

Společné chodby se nesmí stát skladištěm

Zatarasení prostoru kolem schodišť a chodeb může mít fatální důsledky zejména v nouzových situacích, třeba když se po budově potřebují pohybovat hasiči, kteří hasí požár. Jak již dříve upozornil web iDnes, pokuta hrozí zejména v případech, kdy jsou únikové cesty špatně průchodné či rovnou zatarasené.

iZatarasené chodby mohou být problémem například v případě požáru

A jak vysoké sankce za tento prohřešek hrozí? Jednat se může o částky od tisíců až po půl milionu korun, jak dále uvádí web iDnes. Lidé by tak raději na chodby žádné velké předměty umisťovat neměli a vše by měli skladovat uvnitř svého bytu či v prostorách k tomu určeným, jako jsou například sklepy. Jinak se jim bydlení v paneláku může pěkně prodražit.

Věděli jste o tomto nařízení? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články