Čechům hrozí na benzínkách tučná pokuta. Kdo nezná základní manévrovací pravidlo, na toho si počíhá policie

Být řidičem neznamená jen to, že musíte dodržovat na silnicích dopravní předpisy. Přísná pravidla platí také pro čerpání pohonných hmot na benzínkách.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V průměru alespoň jednou každý den v Česku sjedou řidiči na dálnici do protisměru. Někteří z nich se otáčí na nájezdu nebo se věnují více navigaci než značkám. Nedávno kvůli tomu jeden šofér způsobil dopravní nehodu a hrozí mu až dva roky vězení. Na desítkách míst přitom stojí speciální značky, které řidiče na nebezpečí jízdy v protisměru upozorňují, jak píše web ČT24.

Jednosměrný provoz je věda

I když na silnicích mohou řidiči značku Stop-protisměr potkávat už 4 roky, mnozí z nich stále neví, co přesně znamená. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, za nedodržení pravidla, které značka znázorňuje, hrozí šoférům pokuta až 50 tisíc korun, a dokonce i zákaz řízení. Značka se na českých dálnicích začala objevovat v roce 2019. Jejím hlavním cílem má být zabránit tomu, aby řidiči na dálnici vjeli do protisměru a vážně tak ohrozili sebe i další účastníky provozu.

K problematice se pro Události247 v minulosti vyjádřil i Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy. Podle něj dává značení samozřejmě smysl, ale k jeho využití v praxi je už trochu skeptičtější. Uvedl, že v České republice je nadbytečný „počet svislých i vodorovných dopravních označení.“ Řidiči mají pak často kvůli přemíře zákazů a doporučení problém vyznat se v tom, co je aktuálně v daném úseku vlastně platné a možné. „Faktem je, že někdy na silnici potkám značku, jejíž význam si pak musím vygooglit,“ říká pan Hynek.

Couváte na benzínce? Porušujete zákon

Pokutu však můžete dostat i za to, že si špatně stoupněte ke stojanu na čerpací stanici. Scénář je klasický. Přijedete k vytížené benzínce a u stojanů na pravé straně se tvoří fronty, protože většina evropských aut má víko palivové nádrže po pravé straně. Nejjednodušší možnost, jak ušetřit čas, je nacouvat k čerpacím pistolím na straně opačné. V České republice je však tento manévr proti předpisům a dokonce za něj hrozí pokuty, jak upozornil web Autosalon.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Couvat na benzínkách je přísně zakázáno

Protože na většině benzínek je jednosměrný provoz, znamená to, že se šofér couvnutím od stojanu dopustil přestupku, protože to je v jednosměrce zakázáno. Policisté pak mohou těmto hříšníkům napařit pokutu až ve výši 2000 korun, píše dále web. Podle Ministerstva dopravy toto pravidlo platí z toho důvodu, aby byl provoz na čerpacích stanicích bezpečný, jednoduchý a předvídatelný. „O tom teda slyším poprvé, a to to dělám docela často,“ řekl Událostem247 pan Jiří.

Věděli jste o výše zmíněném pravidlu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články